Μια ντουζίνα πρωτιές και ένα όριο

Συντάκτης: Αγγελική Βύζικα Δημοσίευση: Σάββατο, 30 Απριλίου 2011 21.28

Δώδεκα χρυσά, οκτώ αργυρά και δύο χάλκινα μετάλλια είναι ο συνολικός απολογισμός της ελληνικής αποστολής, την 1η ημέρα των Βαλκανικών αγώνων κολύμβησης εφήβων-νεανίδων, που διεξάγονται στην Μπάνια Λούκα της Βοσνίας.

 

Τη σπουδαιότερη επίδοση πέτυχε ο Χαρίλαος Καρακαϊδος στα 200μ. ύπτιο με 2:03.90, που είναι και όριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα εφήβων-νεανίδων.

Τα υπόλοιπα χρυσά μετάλλια κατέκτησαν οι:  Σταυρούλα Καραντάκου (50μ. και 100μ. ελεύθερο), Κριστιάν Γκολομέεβ (50μ. ελεύθερο), Αλέξανδρος Θεοχαρίδης (50μ. ύπτιο), Αργυρή Παπαδοπούλου (200μ. πρόσθιο), Παναγιώτης Σαμιλίδης (200μ. πρόσθιο), Ανδρέας Βαζαίος (100μ. πεταλούδα και 200μ. μικτή ατομική), Αννα Ντουντουνάκη (50μ. πεταλούδα) και Κώστας Κοντόπουλος (100μ. ελεύθερο).

Αναλυτικά οι θέσεις και οι επιδόσεις των Ελλήνων κολυμβητών και κολυμβητριών

50μ. ελεύθερο (Ν): Σταυρούλα Καραντάκου 1η 26.54

50μ. ελεύθερο (Ε): Κριστιάν Γκολομέεβ 1ος 23.41, Κώστας Κοντόπουλος 6ος 24.43

50μ. ύπτιο (Ν): Ελισάβετ Παντή 4η 30.85, Χριστίνα Νίστα 9η 32.29

50μ. ύπτιο (Ε): Αλέξανδρος Θεοχαρίδης 1ος 26.99, Σταύρος Καρλατήρας 8ος 28.35

200μ. πρόσθιο (Ν): Αργυρή Παπαδοπούλου 1η 2:38.26, Ειρήνη Δημοπούλου 10η 2:48.33

200μ. πρόσθιο (Ε): Παναγιώτης Σαμιλίδης 1ος 2:15.96, Δημήτρης Ριζάς 2ος 2:20.56

100μ. πεταλούδα (Ν): Στέλλα Πασαλίδου 2η 1:04.29, Αννα Ντουντουνάκη ακυρώθηκε

100μ. πεταλούδα (Ε): Ανδρέας Βαζαίος 1ος 55.16, Στέφανος Χαλιντέη-Χριστόπουλος 4ος 57.69

800μ. ελεύθερο (Ν): Αρτεμις Κούνη 4η 9:22.60, Ελένη Βασιλειάδου 5η 9:31.95

4Χ200μ. ελεύθερο (Ε): Χαρίλαος Καρακαϊδός, Κώστας Κοντόπουλος, Στέφανος Χαλιντέη-Χριστόπουλος, Ανδρέας Βαζαίος 1οι 7:43.00

50μ. πεταλούδα (Ε): Σταύρος Καρλατήρας 2ος 25.63, Κριστιάν Γκολομέεβ 13ος 27.76

50μ. πεταλούδα (Ν): Αννα Ντουντουνάκη 1η 28.77, Ειρήνη Δημοπούλου 8η 29.96

100μ. ελεύθερο (Ε): Κώστας Κοντόπουλος 1ος 52.23, Κριστιάν Γκολομέεβ 3ος 52.51

100μ. ελεύθερο (Ν): Σταυρούλα Καραντάκου 1η 57.61, Ελένη Βασιλειάδου 2η 58.80

200μ. ύπτιο (Ε): Χαρίλαος Καρακαϊδός 1ος 2:03.90, Αλέξανδρος Θεοχαρίδης 2ος 2:05.30

200μ. ύπτιο (Ν): Χριστίνα Νίστα 7η 2:26.13, Ελισάβετ Παντή 10η 2:31.17

200μ. μικτή ατομική (Ε): Ανδρέας Βαζαίος 1ος 2:05.30, Στέφανος Χαλιντέη-Χριστόπουλος 2ος 2:06.96

200μ. μικτή ατομική (Ν): Στέλλα Πασαλίδου 2η 2:21.15, Ειρήνη Δημοπούλου 5η 2:28.88

1.500μ. ελεύθερο (Ε): Αλέξανδρος Καπισίδης 2ος 16:03.27, Σταύρος Καρλατήρας 7ος 17:09.47

4Χ200μ. ελεύθερο (Ν): Ελένη Βασιλειάδου, Αρτεμις Κούνη, Χριστίνα Νίστα, Σταυρούλα Καραντάκου 3ες 8:50.04.

Κατηγορία: Υγρός Στίβος
Για να έχετε πλήρη πρόσβαση στις κυριότερες ειδήσεις της ημέρας και μέσα από τη σελίδα σας στο Facebook, κάντε στη σελίδα του Onsports.gr.

Το παρόν διαδικτυακό μέσο ουδεμία ευθύνη εκ του νόμου φέρει περί των επωνύμων ή ανωνύμων σχολίων που φιλοξενεί. Σε περίπτωση που θεωρείτε πως θίγεστε από κάποιο εξ αυτών, επικοινωνήστε μέσω της φόρμας επικοινωνίας έτσι ώστε να αφαιρεθεί.

Το σχόλιο σου

onsports
Copyright © 2010 - 2016 OnSports | Όροι Χρήσης | Επικοινωνία
Monetized by DPG DIGITAL MEDIA
Βάλε το e-mail σου και κάνε click για να λαμβάνεις αποκλειστική ενημέρωση για τα πιο σημαντικά νέα, δώρα και διαγωνισμούς των websites που εκμεταλλεύεται εμπορικά η DPG DIGITAL MEDIA.