Κολύμβηση, Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 25άρας: Πρόκριση για Χρήστου - Ρεκόρ ο Μάρκου
Eurokinissi

Κολύμβηση: Την πρόκρισή του στον ημιτελικό των 50μ. ύπτιο πήρε ο Απόστολος Χρήστου, εν αντιθέσει με τον Δημήτρη Μάρκο που έσπασε το πανελλήνιο ρεκόρ 400μ. ελεύθερο, αλλά αποκλείστηκε, στην πρώτη ημέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 25άρας πισίνας.

Η διοργάνωση λαμβάνει χώρα στο Οτοπένι της Ρουμανίας και ο Απόστολος Χρήστου θα δώσει το «παρών» στον ημιτελικό των 50μ. ύπτιο, το απόγευμα της Τρίτης (05/12) στις 18:25, έχοντας ως στόχο την πρόκριση στον τελικό της Τετάρτης (06/12).

Ο Έλληνας πρωταθλητής κατέκτησε τη δεύτερη θέση στη 2η προκριματική σειρά, με χρόνο 23.61 και βρέθηκε στην 9η θέση συνολικά, ενώ καλύτερος στα προκριματικά ήταν ο Μεβέκ Τομάκ από την Γαλλία με χρόνο 23.16.

Από την πλευρά του, ο Δημήτρης Μάρκος σημείωσε νέο πανελλήνιο ρεκόρ στα 400μ. ελεύθερο, το οποίο κρατούσε εδώ και 17 χρόνια ο Νίκος Ξυλούρης, νυν έφορος κολύμβησης της ΚΟΕ και μέλος της Ολομέλειας της ΕΟΕ.

Συγκεκριμένα, ο Έλληνας πρωταθλητής τερμάτισε σε χρόνο 3:40.63, ήτοι σχεδόν τέσσερα δευτερόλεπτα νωρίτερα από το πανελλήνιο ρεκόρ, το οποίο ήταν 3:44.54 το 2006 στο Ελσίνκι. Ωστόσο, ο Δημήτρης Μάρκος κατέκτησε τη 10η θέση και έμεινε εκτός οκτάδας του τελικού.

Ο... τελικός ΠΑΟΚ - ΑΕΚ κι ο «μύθος» Πετρούνιας: Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων
NBA: Πιο σκληροί οι Μάβερικς σε επεισοδιακό ματς, θυρίαρχοι Τίμπεργουλφς – Δείτε τα highlights
NBA: Ήττα των Μπακς σε τρομερό ματς, 2-1 οι Πέισερς! – Ξανά εκτός ο Γιάννης Αντετοκούνμπο