Στην Αμβέρσα το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα εφήβων/νεανίδων

Συντάκτης: Onsports Team Δημοσίευση: Τρίτη, 03 Ιουλίου 2012 14.18

Με μειωμένη ελληνική συμμετοχή σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια αρχίζει την Τετάρτη (4/07) στην Αμβέρσα το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης εφήβων/νεανίδων.

Η μέτρια ποιότητα της συγκεκριμένης «φουρνιάς», σε συνδυασμό με την οικονομική δυσπραγία, υποχρέωσαν την ΚΟΕ να μειώσει την -αρχικώς δωδεκαμελή- αποστολή στο μισό κι έτσι στο Βέλγιο θα αγωνιστούν πέντε αθλητές και μία αθλήτρια. Πιο συγκεκριμένα, την ελληνική ομάδα απαρτίζουν οι Ανδρέας Βαζαίος, Χάρης Καρακαϊδός, Αλέξανδρος Καπισίδης, Μιχάλης Κοντιζάς, Χρήστος Μουζάς και Αναστασία Κυριλή.

Η χώρα μας έχει παράδοση επιτυχίων στη συγκεκριμένη διοργάνωση και αναμένεται να τη συνεχίσει φέτος, με κύριο εκφραστή τον Ανδρέα Βαζαίο. Ο 18χρονος κολυμβητής του ΑΝΟ Αργυρούπολης, που θα συμμετάσχει και στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου, είχε κατακτήσει χάλκινο μετάλλιο στα 200μ. μικτή ατομική στην αντίστοιχη περσινή διοργάνωση, στο Βελιγράδι, ενώ στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της κατηγορίας, που έγινε τον Αύγουστο του 2011 στη Λίμα, είχε κατακτήσει δύο ασημένια μετάλλια, στα 200μ. μικτή ατομική και στα 200μ. πεταλούδα. Ο Βαζαίος, που θεωρείται ένα από τα μεγαλύτερα ταλέντα που έχει βγάλει ποτέ η ελληνική κολύμβηση, βρίσκεται σε καλή αγωνιστική κατάσταση (άλλωστε είχε επικεντρώσει την προετοιμασία του στη συγκεκριμένη διοργάνωση) και μπορεί να φέρει σπουδαίες διακρίσεις. Σημαντικές ελπίδες για μετάλλιο διατηρεί και ο Χάρης Καρακαϊδός στα 200μ. ύπτιο, ενώ για τους υπόλοιπους αθλητές οι προσδοκίες περιορίζονται (καταρχήν τουλάχιστον) σε προκρίσεις στους τελικούς.

Η Ελλάδα κατέκτησε για πρώτη φορά μετάλλιο (χάλκινο) σε Ευρωπαϊκό εφήβων/νεανίδων το 1984 στο Λουξεμβούργο, με τον Γιάννη Μηλιδάκη. Ενα χρόνο αργότερα, στη Γενεύη, ο Χαράλαμπος Παπανικολάου αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης στα 100μ. ύπτιο (πήρε συνολικά τέσσερα μετάλλια σε εκείνη τη διοργάνωση). Συνολικά, η χώρα μας έχει κατακτήσει στην ιστορία της διοργάνωσης 41 μετάλλια (10 χρυσά, 8 αργυρά, 23 χάλκινα), με πιο επιτυχημένη παρουσία εκείνη του 2001 στη Βαλέτα. Αναλυτικά:

1984 Λουξεμβούργο: Γιάννης Μηλιδάκης 3ος 200μ. πρόσθιο

1985 Γενεύη: Χαράλαμπος Παπανικολάου 1ος 100μ. ύπτιο, 2ος 200μ. ύπτιο, 200μ., 400μ. μικτή ατομική

1993 Κωνσταντινούπολη: Σπύρος Μπίρμπας 3ος 200μ. μικτή ατομική

1998 Αμβέρσα: Κατερίνα Μπλιάμου 3η 200μ. ύπτιο, Αρτεμις Δάφνη 3η 200μ., 400μ. μικτή ατομική

2000 Δουνκέρκη: Βασίλης Δεμέτης 1ος 400μ. μικτή ατομική, 3ος 1.500μ. ελεύθερο

2001 Βαλέτα: Ζωή Δημοσχάκη 1η 200μ., 400μ. ελεύθερο, Γιάννης Δρυμωνάκος 1ος 200μ. πεταλούδα, Ανδρέας Ζήσιμος 3ος 400μ., 1500μ. ελεύθερο, Βασίλης Δεμέτης 3ος 400μ. μικτή ατομική

2002 Λιντς: Γιάννης Δρυμωνάκος 1ος 200μ. πεταλούδα, 3ος 400μ. μικτή ατομική

2003 Γλασκόβη: Βασιλική Αγγελοπούλου 1η 200μ. πεταλούδα, 2η 200μ. μικτή ατομική, Σωτήρης Πάστρας 3ος 100μ. πεταλούδα, Αρης Γρηγοριάδης 3ος 50μ. ύπτιο, Εύη Τσάγκα 3η 200μ. ελεύθερο, Αθηνά Τζαβέλα 3η 200μ. μικτή ατομική

2004 Λισσαβόνα: Αντώνης Γκιούλμπας 1ος 200μ. ύπτιο, Στέλλα Μπούμη 2η 200μ. ύπτιο, Σωτήρης Πάστρας 2ος 100μ. πεταλούδα, 3ος 50μ. πεταλούδα

2006 Μαγιόρκα: Γιάννης Γιαννούλης 3ος 200μ. ελεύθερο

2007 Αμβέρσα: Αντα Τερζή 3η 200μ. πεταλούδα, Κριστέλ Βουρνά 3η 50μ. ελεύθερο

2008 Βελιγράδι: Εθνική ομάδα νεανίδων 2η 4Χ100μ. μικτή ομαδική, Κριστέλ Βουρνά 3η 50μ. ελεύθερο

2009 Πράγα: Φώτης Κολιόπουλος 3ος 50μ. πεταλούδα, Δημήτρης Κουλούρης 3ος 200μ. πρόσθιο, Μαρία Μιχαλάκα 3η 100μ. πρόσθιο

2011 Βελιγράδι: Παναγιώτης Σαμιλίδης 1ος 50μ. πρόσθιο, 100μ. πρόσθιο, Κριστιάν Γκολομέεβ 2ος 50μ. ελεύθερο, Ανδρέας Βαζαίος 3ος 200μ. μικτή ατομική

Το πρόγραμμα των αγώνων:

ΤΕΤΑΡΤΗ (4/07)

Πρωί (προκριματικοί)

50μ. πρόσθιο (Ν)

50μ. πεταλούδα (Ε)

400μ. μικτή ατομική (Ν)

400μ. ελεύθερο (Ε)

200μ. πεταλούδα (Ν)

100μ. ύπτιο (Ε)

100μ. ελεύθερο (Ν)

200μ. πρόσθιο (Ε)

200μ. ύπτιο (Ν)

4Χ100μ. ελεύθερο (Ε)

800μ. ελεύθερο (Ν) -αργές σειρές-

Απόγευμα

50μ. πρόσθιο (Ν) -ημιτελικοί-

50μ. πεταλούδα (Ε) -ημιτελικοί-

400μ. μικτή ατομική (Ν) -ΤΕΛΙΚΟΣ-

200μ. πρόσθιο (Ε) -ημιτελικοί-

200μ. πεταλούδα (Ν) -ημιτελικοί-

400μ. ελεύθερο (Ε) -ΤΕΛΙΚΟΣ-

100μ. ελεύθερο (Ν) -ημιτελικοί

100μ. ύπτιο (Ε) -ημιτελικοί

200μ. ύπτιο (Ν) -ημιτελικοί

50μ. πεταλούδα (Ε) -ΤΕΛΙΚΟΣ-

50μ. πρόσθιο (Ν) -ΤΕΛΙΚΟΣ-

800μ. ελεύθερο (Ν) -γρήγορη σειρά-

4Χ100μ. ελεύθερο (Ε) -ΤΕΛΙΚΟΣ-

ΠΕΜΠΤΗ (5/07)

Πρωί (Προκριματικοί)

200μ. πεταλούδα (Ε)

400μ. ελεύθερο (Ν)

100μ. ελεύθερο (Ε)

200μ. πρόσθιο (Ν)

200μ. μικτή ατομική (Ε)

4Χ100μ. ελεύθερο (Ν)

1.500μ. ελεύθερο (Ε) -αργές σειρές-

Απόγευμα

100μ. ύπτιο (Ε) -ΤΕΛΙΚΟΣ-

400μ. ελεύθερο (Ν) -ΤΕΛΙΚΟΣ

200μ. πεταλούδα (Ε) -ημιτελικοί-

200μ. πεταλούδα (Ν) -ΤΕΛΙΚΟΣ-

200μ. μικτή ατομική (Ε) -ημιτελικοί-

100μ. ελεύθερο (Ν) -ΤΕΛΙΚΟΣ-

200μ. πρόσθιο (Ε) -ΤΕΛΙΚΟΣ-

200μ. ύπτιο (Ν) -ΤΕΛΙΚΟΣ-

100μ. ελεύθερο (Ε) -ημιτελικοί-

200μ. πρόσθιο (Ν) -ημιτελικοί-

1.500μ. ελεύθερο (Ε) -γρήγορη σειρά-

4Χ100μ. ελεύθερο (Ν) -ΤΕΛΙΚΟΣ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (6/07)

Πρωί (προκριματικοί)

50μ. ύπτιο (Ν)

50μ. πρόσθιο (Ε)

200μ. ελεύθερο (Ν)

200μ. ύπτιο (Ε)

100μ. πεταλούδα (Ν)

4Χ200μ. ελεύθερο (Ε)

1.500μ. ελεύθερο (Ν) -αργές σειρές-

Απόγευμα

50μ. πρόσθιο (Ε) -ημιτελικοί-

50μ. ύπτιο (Ν) -ημιτελικοί-

200μ. πεταλούδα (Ε) -ΤΕΛΙΚΟΣ-

200μ. ελεύθερο (Ν) -ημιτελικοί-

200μ. ύπτιο (Ε) -ημιτελικοί-

200μ. πρόσθιο (Ν) -ΤΕΛΙΚΟΣ-

100μ. ελεύθερο (Ε) -ΤΕΛΙΚΟΣ-

100μ. πεταλούδα (Ν) -ημιτελικοί-

200μ. μικτή ατομική (Ε) -ΤΕΛΙΚΟΣ-

50μ. ύπτιο (Ν) -ΤΕΛΙΚΟΣ-

50μ. πρόσθιο (Ε) -ΤΕΛΙΚΟΣ-

1.500μ. ελεύθερο (Ν) -γρήγορη σειρά-

4Χ200μ. ελεύθερο (Ε) -ΤΕΛΙΚΟΣ-

ΣΑΒΒΑΤΟ (7/07)

Πρωί (προκριματικοί)

50μ. ελεύθερο (Ν)

50μ. ύπτιο (Ε)

100μ. ύπτιο (Ν)

200μ. ελεύθερο (Ε)

200μ. μικτή ατομική (Ν)

100μ. πεταλούδα (Ε)

100μ. πρόσθιο (Ν)

100μ. πρόσθιο (Ε)

4Χ100μ. μικτή ομαδική (Ν)

800μ. ελεύθερο (Ε) -αργές σειρές-

Απόγευμα

50μ. ελεύθερο (Ν) -ημιτελικοί-

50μ. ύπτιο (Ε) -ημιτελικοί-

100μ. ύπτιο (Ν) -ημιτελικοί-

100μ. πεταλούδα (Ε) -ημιτελικοί-

200μ. μικτή ατομική (Ν) -ημιτελικοί-

200μ. ελεύθερο (Ε) -ημιτελικοί-

100μ. πρόσθιο (Ν) -ημιτελικοί-

200μ. ύπτιο (Ε) -ΤΕΛΙΚΟΣ

200μ. ελεύθερο (Ν) -ΤΕΛΙΚΟΣ-

100μ. πρόσθιο (Ε) -ημιτελικοί-

100μ. πεταλούδα (Ν) -ΤΕΛΙΚΟΣ

800μ. ελεύθερο (Ε) -γρήγορη σειρά-

50μ. ελεύθερο (Ν) -ΤΕΛΙΚΟΣ-

50μ. ύπτιο (Ε) -ΤΕΛΙΚΟΣ-

4Χ100μ. μικτή ομαδική (Ν) -ΤΕΛΙΚΟΣ

ΚΥΡΙΑΚΗ (8/07)

Πρωί (προκριματικοί)

50μ. ελεύθερο (Ε)

50μ. πεταλούδα (Ν)

400μ. μικτή ατομική (Ε)

4Χ200μ. ελεύθερο (Ν)

4Χ100μ. μικτή ομαδική (Ε)

Απόγευμα

50μ. ελεύθερο (Ε) -ημιτελικοί-

50μ. πεταλούδα (Ν) -ημιτελικοί-

400μ. μικτή ατομική (Ε) -ΤΕΛΙΚΟΣ-

100μ. ύπτιο (Ν) -ΤΕΛΙΚΟΣ-

100μ. πρόσθιο (Ε) -ΤΕΛΙΚΟΣ-

100μ. πρόσθιο (Ν) -ΤΕΛΙΚΟΣ-

200μ. ελεύθερο (Ε) -ΤΕΛΙΚΟΣ-

200μ. μικτή ατομική (Ν) -ΤΕΛΙΚΟΣ-

100μ. πεταλούδα (Ε) -ΤΕΛΙΚΟΣ-

50μ. πεταλούδα (Ν) -ΤΕΛΙΚΟΣ-

50μ. ελεύθερο (Ε) -ΤΕΛΙΚΟΣ-

4Χ200μ. ελεύθερο (Ν) -ΤΕΛΙΚΟΣ-

4Χ100μ. μικτή ομαδική (Ε) -ΤΕΛΙΚΟΣ-

Σημ: Η ώρα έναρξης του πρωινού προγράμματος είναι 10 π.μ. και του απογευματινού 6 μ.μ.

Κατηγορία: Υγρός Στίβος
Για να έχετε πλήρη πρόσβαση στις κυριότερες ειδήσεις της ημέρας και μέσα από τη σελίδα σας στο Facebook, κάντε στη σελίδα του Onsports.gr.

Το παρόν διαδικτυακό μέσο ουδεμία ευθύνη εκ του νόμου φέρει περί των επωνύμων ή ανωνύμων σχολίων που φιλοξενεί. Σε περίπτωση που θεωρείτε πως θίγεστε από κάποιο εξ αυτών, επικοινωνήστε μέσω της φόρμας επικοινωνίας έτσι ώστε να αφαιρεθεί.

Το σχόλιο σου

onsports
Copyright © 2010 - 2016 OnSports | Όροι Χρήσης | Επικοινωνία
Monetized by DPG DIGITAL MEDIA
Βάλε το e-mail σου και κάνε click για να λαμβάνεις αποκλειστική ενημέρωση για τα πιο σημαντικά νέα, δώρα και διαγωνισμούς των websites που εκμεταλλεύεται εμπορικά η DPG DIGITAL MEDIA.