Κλασικά κορυφή για Πανελλήνιο

Συντάκτης: Ρούλα Κεφάκη Δημοσίευση: Τετάρτη, 25 Μαίου 2011 11.35

Η ομάδα του Πανελληνίου κατέκτησε για 16η χρονιά στη σειρά το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ξιφασκίας.

Τον τίτλο του φαβορί επιβεβαίωσε για μία ακόμα φορά ο Πανελλήνιος, ο οποίος αναδείχθηκε για 16η χρονιά στη σειρά πρωταθλητής Ελλάδας στην ξιφασκία.
Ο σύλλογος των Ολυμπιονικών πήρε την πρώτη θέση σε τρία από τα τέσσερα πρωταθλήματα ηλικιακών κατηγοριών, που μετρούν στη συνολική βαθμολογία.

Η κατάταξη στα τέσσερα εθνικά Πρωταθλήματα:
Στο Πρωτάθλημα Παμπαίδων/Παγκορασίδων (μέχρι 13 χρόνων): ΠΓΣ 83, ΑΟΞ Αιγάλεω 74, ΟΞΙΦ 61, ΑΕΚ 51, Οδυσσέας Χαλανδρίου 47, ΓΕΦ 43β.
Στο Πρωτάθλημα Εφήβων/Νεανίδων (U-17): ΟΞΙΦ 216, ΠΓΣ 142, ΑΟΞ Αιγάλεω 138, Αθ. Λέσχη 122, Οδυσσέας Χαλανδρίου 100, ΑΕΚ 92β.
Στο Πρωτάθλημα Νέων (U-20): ΠΓΣ 378, ΟΞΙΦ 321, Οδυσσέας Χαλανδρίου 207, ΑΟΞ Αιγάλεω 201, Αθ. Λέσχη 171, Εκπ. Κωστέα/ 156β.
Στο Πρωτάθλημα Ανδρών/Γυναικών: ΠΓΣ 620, Αθ. Λέσχη 412, ΟΞΙΦ 328, Αθηναϊκός 316, ΑΟΞ Αιγάλεω 292, Οδυσσέας Χαλανδρίου 184β.

Στη γενική κατάταξη, ο Πανελλήνιος συγκέντρωσε  1223 βαθμούς, στη 2η θέση ήταν ο Όμιλος Ξιφασκίας Φλώρινας με 926β, ενώ στην 3η θέση ισοβάθμησαν ο ΑΟΞ Αιγάλεω και η Αθ. Λέσχη με 705β.

Κατηγορία: Άλλα Σπορ