Θετικές εντυπώσεις

Συντάκτης: Onsports Team Δημοσίευση: Πέμπτη, 03 Μαρτίου 2011 07.19

Σημαντικές είναι οι επιδόσεις των Ελλήνων αθλητών του οινγκ πονγκ, που λαμβάνουν μέρος στο τουρνουά νέων και παίδων στην Ιταλία.

Θετικές εντυπώσεις αφήνουν τα ελληνικά χρώματα στο πρώτο μέρος του δυνατού τουρνουά νέων και παίδων της Ιταλίας, που άρχισε σήμερα το πρωί στο Λινιάνο Σαμπιαρντόρο. Η εκπροσώπηση περιλαμβάνει αρχικά τους εφήβους κι εκεί ο Κωνσταντίνος Κωνσταντινόπουλος πέρασε την προκριματική φάση του απλού κι έφτασε μέχρι τους «32» του αγωνίσματος, ο Γιάννης Παπαδάκης αποκλείστηκε από το ταμπλό σε τριπλή ισοβαθμία, όμως συνεχίζει στα προημιτελικά των αγώνων «παρηγοριάς», ενώ ανεξάρτητα από τα αρνητικά αποτελέσματα αποδίδει καλό πινγκ πονγκ και ο πρωτοεμφανιζόμενος σε τέτοια τουρνουά Άγγελος Ανδριόπουλος.

Ο Κωνσταντινόπουλος μπήκε στον 1ο γύρο του απλού νέων με δύο νίκες και μία ήττα στο γκρουπ. Στον γύρο των «32» αντιμετώπισε τον Γερμανό Μαρκ Ροντέ και ύστερα από πολύ αμφίρροπη αναμέτρηση κάμφθηκε με 4-2 σετ (11-9, 7-11, 4-11, 11-8, 9-11, 9-11). Ο 17χρονος πρωταθλητής είχε μεγάλη ευκαιρία να πάρει το 5ο σετ και νʼ αποκτήσει αβαντάζ, καθώς βρέθηκε μπροστά με 8-6 και είχε και τα σερβίς. Νωρίτερα, στο 2ο προκριματικό γκρουπ πήρε τη 2η προνομιούχο θέση. Στον πρώτο του αγώνα νίκησε τον Σλοβένο Λούκα Κράσιτς με 3-0 σετ (11-7, 12-10, 11-2), ακολούθως έχασε από τον Βέλγο Μπένζαμιν Μπροσιέ με 3-1 (8-11, 6-11, 11-7, 7-11) και στο καθοριστικό τρίτο ματς έκαμψε τον Τσέχο Μίχαλ Λέμπεντα με 3-2 (9-11, 11-8, 11-5, 4-11, 11-6).

Στο 12ο γκρουπ ο Γιάννης Παπαδάκης έμεινε 3ος ύστερα από τριπλή ισοβαθμία στην κορυφή! Το πρωί ηττήθηκε από τον Ισραηλινό Μίκαελ Τάουμπερ με 3-0 σετ (11-6, 11-8, 12-10), αλλά στη συνέχεια επιβλήθηκε του Βέλγου Ρομέν Λαμπιέ με 3-0 (11-7, 11-8, 11-8). Στην τελευταία αγωνιστική ήταν αξιοσημείωτη η νίκη του επί του κινεζικής καταγωγής Κιου Λιανγκ, ο οποίος αγωνίζεται με τα χρώματα της Γερμανίας, άσχετα αν υστέρησε στην ισοβαθμία. Επικράτησε με 3-1 σετ (11-9, 8-11, 10-12, 8-11), όμως αποκλείστηκε από τη συνέχεια γιατί ο Τάουμπερ πήρε την 1η θέση με 5 σετ υπέρ και 3 κατά από τα μεταξύ τους παιχνίδια και ο Κιου τη 2η προνομιούχο με 4 υπέρ και 5 κατά. Ο Παπαδάκης αρκέστηκε στην 3η θέση με 3 σετ υπέρ και 4 κατά.

Στο λεγόμενο «consolation» ο Παπαδάκης απέκλεισε στους «32» τον
Τσέχο Γιαν Μπόχακ με 3-0 σετ (11-4, 12-10, 11-6), στους «16» τον Πορτογάλο
Νούνο Γκονζάγκα με 3-2 (11-2, 8-11, 3-11, 11-4, 11-9) και την Πέμπτη αντιμετωπίζει στην 8άδα τον Βέλγο Άντονι Ντεσενίκ.

Στο 5ο γκρουπ ο Άγγελος Ανδριόπουλος γνώρισε τρεις ήττες, πάντως μετά το μουδιασμένο ξεκίνημα ήταν ανταγωνιστικός. Αρχικά έχασε από τον Ιταλό Αλεσάντρο Μπατσιόκι με 3-0 σετ (5-11, 4-11, 4-11) κι έπειτα από τον Πορτογάλο Νούνο Γκονζάγκα με 3-2 (9-11, 11-7, 5-11, 11-8, 9-11) και τον Γάλλο Αλεξάντρ Ρομπινό με 3-0 (8-11, 9-11, 6-11). Συνέχισε κι αυτός στο ταμπλό των αγώνων «παρηγοριάς» κι έχασε από τον Βέλγο Μάρτιν Αλέγκρο με 3-1 σετ (11-4, 9-11, 5-11, 6-11).

Στο διπλό νέων και τον γύρο των «32» οι Παπαδάκης/Κωνσταντινόπουλος έδωσαν γερή κόντρα με τους Τσέχους Ντένις Μπένες/Γιάκαμπ Σέιμπερτ ώσπου ηττήθηκαν με 3-1 σετ (11-9, 9-11, 9-11, 6-11). Ο Ανδριόπουλος αγωνίστηκε με συμπαίκτη τον Σλοβάκο Μίλος Ρέγκας και επίσης στον 1ο γύρο αποκλείστηκαν εύκολα από τους Πορτογάλους Ζοάο Ζεράλδο/Ζοάο Σεντουβέμ με 3-0 σετ (5-11, 8-11, 1-11).

Κατηγορία: Άλλα Σπορ