Με το μυαλό τους στο Λονδίνο, αναχωρούν για Έντμοντον

Συντάκτης: Οnsports Team Δημοσίευση: Κυριακή, 25 Μαρτίου 2012 16.16

Με δύο αναμενόμενες προσθήκες, αυτές των Χατζηθεοδώρου και Δεληγιάννη, η εθνική ομάδα πόλο των ανδρών αναχωρεί αύριο (26/3) για το Έντμοντον προκειμένου να λάβει μέρος στο Προολυμπιακό τουρνουά και βασικό στόχο την πρόκριση στους Ολυμπιακούς.

Χατζηθεοδώρου αντί Ντόσκα και Δεληγιάννη αντί του Τσαλκάνη είναι οι αλλαγές στη 13άδα που επέλεξε ο Ομοσπονδιακός προπονητής Νράγκαν Άντριτς για το Προολυμπιακό του Έντμοντον σε σύγκριση με τους παίκτες που είχε πάρει μαζί του στο Αϊντχόφεν για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, τον περασμένο Γενάρη.

Οι εκλεκτοί του Ντράγκαν Άντριτς συγκεκριμένα είναι οι: Νίκος Δεληγιάννης, Φίλιππος Καραμπέτσος (τερματοφύλακες), Βαγγέλης Δελακάς, Κώστας Κοκκινάκης (αμυντικοί), Χρήστος Αφρουδάκης, Ανδρέας Μιράλης, Μανώλης Μυλωνάκης, Αργύρης Θεοδωρόπουλος, Γιάννης Φουντούλης, Θόδωρος Χατζηθεοδώρου (περιφερειακοί), Γιώργος Αφρουδάκης, Μάνθος Βουλγαράκης, Κώστας Μουρίκης (φουνταριστοί).

Η ελληνική αποστολή αναχωρεί αύριο (26/3) στις 8.50 π.μ. για το Έντμοντον του Καναδά μέσω Λονδίνου και συμπεριλαμβάνονται επίσης σε αυτήν, ο βοηθός τεχνικού Κώστας Βαμβακάρης, ο φυσικοθεραπευτής Αντώνης Τσαλκάνης και ο υπεύθυνος στατιστικής ανάλυσης Γιάννης Μοντεσάντος.

Στις 30 του μήνα θα προστεθεί και ο γιατρός της ΚΟΕ Κυριάκος Νανούσης, που θα ταξιδεύσει μαζί με τον διεθνή διαιτητή Νίκο Βασιλείου και τον Πρόεδρο της Ομοσπονδίας, μέλος της Εκτελεστικής Επιτροπής της Fina και σύνδεσμο της με την αρμόδια Επιτροπή Υδατοσφαίρισης, Δημήτρη Διαθεσόπουλο.

Η Ελλάδα μετέχει στον Α’ Όμιλο με αντιπάλους το Μαυροβούνιο, τη Γερμανία, τη Ρουμανία, την Ολλανδία και τα Σκόπια. Στον Β’ Όμιλο έχουμε: Ισπανία, Καναδάς, Βενεζουέλα, Τουρκία, Βραζιλία, Αργεντινή.

Το εισιτήριο για το Λονδίνο θα πάρουν οι 4 πρώτες Εθνικές ομάδες στην τελική κατάταξη.

Το πρόγραμμα του Προολυμπιακού τουρνουά:

1 Απριλίου: 13.50 τοπική Ελλάδα – Σκόπια, 12.30 Μαυροβούνιο – Ολλανδία, 15.10 Γερμανία – Σκόπια

2 Απριλίου: 17.00 Ρουμανία – Ελλάδα, 15.40 Ολλανδία – Σκόπια, 18.20 Μαυροβούνιο – Γερμανία

3 Απριλίου: 15.40 Ελλάδα – Μαυροβούνιο, 13.00 Σκόπια – Ρουμανία, 14.20 Γερμανία – Ολλανδία

4 Απριλίου: 18.20 Γερμανία – Ελλάδα, 15.40 Ολλανδία – Ρουμανία, 17.00 Μαυροβούνιο – Σκόπια

5 Απριλίου: 13.00 Ελλάδα – Ολλανδία, 14.20 Σκόπια – Γερμανία, 15.40 Μαυροβούνιο - Ρουμανία.

Στη συνέχεια στις 6 Απριλίου έχουμε τα χιαστί παιχνίδια που θα δώσουν και την πρόκριση για το Λονδίνο (1Α – 4Β, 2Α – 3Β, 3Α – 2Β, 4Α – 1Β) και στις 7, 8 Απριλίου τους αγώνες της τελικής κατάταξης.

Για να έχετε πλήρη πρόσβαση στις κυριότερες ειδήσεις της ημέρας και μέσα από τη σελίδα σας στο Facebook, κάντε στη σελίδα του Onsports.gr.

Το παρόν διαδικτυακό μέσο ουδεμία ευθύνη εκ του νόμου φέρει περί των επωνύμων ή ανωνύμων σχολίων που φιλοξενεί. Σε περίπτωση που θεωρείτε πως θίγεστε από κάποιο εξ αυτών, επικοινωνήστε μέσω της φόρμας επικοινωνίας έτσι ώστε να αφαιρεθεί.

Το σχόλιο σου

onsports
Copyright © 2010 - 2016 OnSports | Όροι Χρήσης | Επικοινωνία
Monetized by DPG DIGITAL MEDIA
Βάλε το e-mail σου και κάνε click για να λαμβάνεις αποκλειστική ενημέρωση για τα πιο σημαντικά νέα, δώρα και διαγωνισμούς των websites που εκμεταλλεύεται εμπορικά η DPG DIGITAL MEDIA.