Παναιτωλικός-Λεβαδειακός 0-1

Σημαντική εκτός έδρας νίκη του Λεβαδειακού, κόντρα στον Παναιτωλικό με 1-0. Οι Βοιωτοί, με το τρίποντο, ανέβηκαν στην 12η θέση με το 34 βαθμούς και πραγματοποίησαν σημαντικό βήμα για την παραμονή στην SuperLeague.

Ο

Ο Παναιτωλικός με την τρίτη σερί ήττα, έκανε δυσκολότερη την συμμετοχή του στα playoffs.  Η ομάδα του Αγρινίου για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα ηττήθηκε σε δύο συνεχόμενα παιχνίδια στην έδρα του.

Στο γήπεδο, για μια ακόμη φορά, σε ένα ακόμα παιχνίδι βρέθηκε αρκετός κόσμος . Το πρώτο ημίχρονο, δεν είχε γκολ, αλλά οι δυο ομάδες πάλεψαν και έφθασαν κοντά στο γκολ.  Γρήγορος ο ρυθμός του παιχνιδιού. Ο Λεβαδειακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και στο πρώτο τέταρτο είχε τον έλεγχο και «πάτησε» περιοχή αρκετές φορές.  Η άμυνα του Παναιτωλικού, είχε προβλήματα με τον Μιλιάζες.

Από το 25’ οι γηπεδούχοι , ανέβασαν στροφές και πήραν τον έλεγχο και έχασαν σημαντικές ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ.  Για τον Λεβαδειακό, σημαντικές στιγμές στο πρώτο ημίχρονο, ένα σουτ του Πουλίδο στο 9 και στο 19’ η κεφαλιά του  Κώτσιου πέρασε λίγο άουτ. Για τον Παναιτωλικό, στο 26 ο Μορένο κι εκείνος από τη μικρή περιοχή τη στέλνει άουτ.

Κόντρα στην ροή…

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναιτωλικός, μπήκε καλύτερα και είχε τον έλεγχο του αγώνα, χωρίς να απειλεί . Ο Λεβαδειακός με καλή αμυντική λειτουργία, δεν άφησε τους γηπεδούχους να πατάνε περιοχή . Κόντρα στην ροή, του αγώνα ο Λεβαδειακός, πήρε κεφάλι στο σκορ . Στο 72΄, ο Σηφάκης βρίσκει τον Γιακουμάκη ,που κατέβασε ωραία την μπάλα  στην συνέχεια  πάσαρε στον Μιλοσάβλιεφ  και σε κενή εστία με πλασέ άνοιξε το σκορ.

Μέχρι το τέλος δεν υπήρξε κάποια άλλη φάση, με το σύνολο του Άκη Μάντζιου να διαφυλάσσει το υπέρ του προβάδισμα και να φτάνει τελικώς σε μία πολύ σημαντική νίκη, την τέταρτη συνεχόμενη στη SuperLeague!

Ο κορυφαίος του αγώνα

1211886

Ο Μιχάλης Σηφάκης, ήταν ο κορυφαίος του αγώνα. Στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων. Εκεί που χρειάστηκε δήλωσε παρών και κράτησε το μηδέν για την εστία του. Του «ανήκει» το μισό γκολ  που πέτυχε η ομάδα του. Είδε τον Γιακουμάκη και την κατάλληλη στιγμή του έδωσε την μπάλα.

Οι συνθέσεις:

Παναιτωλικός(Μ.Χάβος): Μπρακάλι, Μπεχαράνο, Κούσας, Μαλεζάς, Σκαραμοτσίνο, Κουτρομάνος, Φωτάκης(75 Αλβες) , Ρουσκουγιέδα(67’ Λαζάρ), Θεοδωρίδης(56 ‘Μύγας ), Μαρτίνες, Μορένο

Λεβαδειακός(Α.Μάτζιος):  Σηφάκης, Στάθης, Τομάς, Κώτσιος, Μιλιάζες, Πίντερ( 53’ Ζίτο), Πελέ, Μιλοσάβλιεφ(69’  Τριποτσιέρης , Γιακουμάκης(90 Κατίδης), Πουλίδο, Μάντζιος

Δείτε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης στο Onsports

ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ
Euroleague: Ισοφάρισε η Μονακό τη Φενέρμπαχτσε μετά από ντέρμπι