Τα μεγάλα «διπλά» (video)

Δέκα φορές έχει καταφέρει συνολικά να φύγει νικήτρια από την έδρα του Παναθηναϊκού η ΑΕΚ. Το Onsports θυμάται μερικές χαρακτηριστικές στιγμές.

Η επικράτηση του Δικεφάλου επί των «πρασίνων» στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τον ημιτελικό του Κυπέλλου με γηπεδούχους τους δεύτερους «δείχνει» το δρόμο στους παίκτες του Μανόλο Χιμένεθ και εν όψει του αγώνα του πρωταθλήματος. Οι δυο ομάδες κοντράρονται το βράδυ της Κυριακής (13/2) και οι «κιτρινόμαυροι» θέλουν τους τρεις βαθμούς της νίκης καθώς κυνηγάνε την 3η της βαθμολογίας, αλλά και ως ψυχολογική τόνωση εν όψει της δύσκολης συνέχειας. «Οδηγοί» των παικτών της ΑΕΚ στο προσεχές ματς μπορεί κάλλιστα να ειπωθεί πως θα είναι οι νίκες επί του Παναθηναϊκού που αριθμούν τις δέκα από τη σεζόν 1965-66.

Το ξεκίνημα λοιπόν έγινε πριν 45 χρόνια όταν οι «κιτρινόμαυροι» με γκολ των Νικολαΐδη και Παπαϊωάννου έφευγαν νικητές από την έδρα του «τριφυλλιού» με 3-2 τη χρονιά που πανηγύρισαν την κατάκτηση του έβδομου Κυπέλλου της ομάδας. Το ίδιο έργο επαναλήφθηκε ύστερα από 3 χρόνια με τον Νικολαΐδη να σκοράρει ξανά και τον Σκευοφύλακα να χαρίζει τη νίκη στην ομάδα του με 2-1.

Την περίοδο 1969-70 ήταν η σειρά του Πομώνη να σημειώσει το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης διαμορφώνοντας στο 45’ το τελικό 1-0. Ο ίδιος παίκτης είχε συμμετοχή και στη νίκη της ΑΕΚ τη σεζόν 1971-72 όταν μαζί με τον Νικολαΐδη πέτυχαν δυο τέρματα κάνοντας την ανατροπή μετά το τέρμα του Δομάζου στο 15’ για το τελικό 2-1.

Στη συνέχεια χρειάστηκε να περάσουν 11 χρόνια για να «αλώσει» ξανά την «πράσινη» έδρα η ΑΕΚ. Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης στο γήπεδο της Λεωφόρου τη σεζόν 1982-83 ήταν ο Βαγγέλης Βλάχος. Ο νεαρός τότε άσος της ΑΕΚ είχε σημειώσει δυο τέρματα ανατρέποντας το σκορ μετά το 1-0 του Δημόπουλου στο 25’. Στο τέλος εκείνης της περιόδου μάλιστα η ΑΕΚ κατέκτησε το Κύπελλο στον τελικό με τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ.

Το επόμενο «κιτρινόμαυρο διπλό» ήρθε την περίοδο 1988-89 κατά την οποία η ΑΕΚ επέστρεψε στην κορυφή του ελληνικού πρωταθλήματος. Ο αγώνας των δυο ομάδων στο ΟΑΚΑ λοιπόν ήταν καταλυτικής σημασίας και έδωσε στη συνέχεια «άλλον αέρα» στον Δικέφαλο στην κούρσα προς τον τίτλο. Το μοναδικό τέρμα του παιχνιδιού πέτυχε με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 56’ ο Μίροσλαβ Οκόνσκι.

Περνώντας στην δεκαετία του ’90 η ΑΕΚ το πρώτο της τρίποντο με γηπεδούχο τον Παναθηναϊκό το πέτυχε τη σεζόν 1993-94, στο τέλος της οποίας πανηγύρισε το τρίτο σερί πρωτάθλημα και 11ο συνολικά. Σε εκείνο το ντέρμπι το σκορ είχε ανοίξει ο Δημητριάδης για να ισοφαρίσει προσωρινά ο Βαζέχα με κεφαλιά στο 17’ και με τον ίδιο τρόπο ο Αλεξανδρής στο 46’ να διαμορφώσει το τελικό 2-1.

Τέσσερα χρόνια αργότερα ο «ήρωας» της νίκης των «κιτρινόμαυρων» ήταν ο Χρήστος Μαλαδένης που σημείωσε το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση «γράφοντας» το τελικό 1-0 μόλις στο 14ο λεπτό. Με το ίδιο σκορ ο Δικέφαλος επικράτησε και την περίοδο 2000-01 με τον Ντέμη Νικολαΐδη να παίρνει τη σκυτάλη από τον Μαλαδένη και στο 77’ να παραβιάζει την εστία των «πρασίνων».

Η τελευταία φορά που οι «κιτρινόμαυροι» έφυγαν με τους τρεις βαθμούς της νίκης από την έδρα του Παναθηναϊκού χρονολογείται την περίοδο 2006-07. Ο Δικέφαλος αν και βρέθηκε να χάνει με 1-0 στο 25’ με γκολ του Δημήτρη Παπαδόπουλου έκανε την ανατροπή και πήρε τη νίκη με 2-1 χάρη σε εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μαντούκα στο 28’ και σουτ του Δέλλα μέσα από την περιοχή στο 76’.

Αναλυτικά τα «κιτρινόμαυρα διπλά»
1965-66  2-3  10' Λουκανίδης, 40' Παπουτσάκης/4', 67' Κ.Νικολαϊδης, 20' Παπαϊωάννου
2006-07  1-2  25΄ Παπαδόπουλος/28΄ (πεν) Μαντούκα, 76΄ Δέλλας

ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ
Euroleague: Ισοφάρισε η Μονακό τη Φενέρμπαχτσε μετά από ντέρμπι