Με οδηγό τον Γιαζιτζόγλου

Τη νίκη πήρε τελικά ο Πιερικός με κεντρικό πρόσωπο τονΠαναγιώτη  Γιαζιτζόγλου που σημείωσε δύο τέρματα που προήλθαν από απευθείας εκτελέσεις φάουλ.

Στο πρώτο ημίχρονο την υπεροχή είχε ο Πιερικός  που έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι και να πατά πιο καλά στο γήπεδο. Η μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου 45λεπτου όμως ήταν για την Ηλιούπολη. Συγκεκριμένα στο 25ο λεπτό η μπάλα μετά από δυνατό σουτ του Θάνου η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και βγήκε άουτ. Στο δεύτερο μισό ο Πιερικός πίεσε τους φιλοξενούμενους και τελικά άνοιξε το σκορ με τον Γιαζιτζόγλου (στο 71ο λεπτό) ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα ύστερα από απευθείας εκτέλεση φάουλ. Η Ηλιούπολη αντέδρασε 9 λεπτά αργότερα με τον Βάρα να σκοράρει με σουτ. Όμως δεν είχε ακόμα πει τη τελευταία του κουβέντα ο Παναγιώτης Γιαζιτζόγλου ο οποίος με δεύτερη εύστοχη εκτέλεση φάουλ έστειλε την Ηλιούπολη στο Καναβάτσο.

Σκόρερ: (70', 90' Γιαζιτζόγλου,- 83' Βάρa)

Πιερικός (Σταύρος Διαμαντόπουλος): Γουμάγιας, Παπαγεωργίου, Γιαζιτζόγλου, Δήμου, Πέτρου, Κοντέων, Μιλόσκοβιτς, Πουρτουλίδης, Γκουγκουλιάς, Λόπεζ (74' Χατζής), Πουλάκος.

Ηλιούπολη (Αλέξης Αλεξίου): Μαράμας, Λεοντίου, Ουρόσεβιτς, Νικολόπουλος, Σικαλιάς (46' Ηλιόπουλος), Κρητικός, Ρουσάκης, Νιάρος (80' Βάρα), Θάνος, Φούφουλας, Στεφανίδης.

ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ
Euroleague: Ισοφάρισε η Μονακό τη Φενέρμπαχτσε μετά από ντέρμπι