Άλωσε το ΕΑΚ Βόλου ο Απόλλων

Νικηφόρα πέρασε ο Απόλλων Σμύρνης από το ΕΑΚ Βόλου, επικρατώντας 1-0 του τοπικού Ολυμπιακού.

Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, με φάσεις μπροστά και από τις δύο εστίες, αλλά η «Ελαφρά Ταξιαρχία» ήταν αυτή που σκόραρε. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά και στο 15’ είχαν δοκάρι σε σουτ του Διαμαντόπουλου. Ο Απόλλων Σμύρνης πίεσε προς το τέλος του ημιχρόνου και στο 45’ ο Ανγκούλο από κοντά, μετά από γύρισμα του Φαρινόλα, έγραψε το 0-1. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Φαρινόλα βρέθηκε απέναντι από τον Ρίζο, με τον τερματοφύλακα να διώχνει σωτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός Βόλου είχε την κατοχή της μπάλας και προσπαθούσε να απειλήσει, αλλά χωρίς να χάσει τη μεγάλη ευκαιρία. Στην καλύτερη ευκαιρία των γηπεδούχων στο 77’ ο Διαμαντόπουλος πήρε την κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε στην πλάτη του Βασιλαντωνόπουλου και είχε κατεύθυνση προς τα δίχτυα, αλλά ο Ταΐρης απέκρουσε με το ένα χέρι σε κόρνερ. Συο 87’ σουτ του Βάντερσον κόντραρε στο πόδι του Μακρυδημήτρη και κατέληξε κόρνερ.

Ολυμπιακός Βόλου: Ρίζος, Ζέρης, Μακρυδημήτρης, Γιαλούσης, Μπουτζίκος (28’ Μαργαρίτης), Τριανταφυλλάκος (71’ Καρράς), Κυζιρίδης (59’ Μπαλντοβαλίεφ), Μπιτάνγκ, Σκοπελίτης, Θέος, Διαμαντόπουλος

Απόλλων Σμύρνης: Ταΐρης, Βασιλαντωνόπουλος, Γκόλιας, Κύργιας, Γεωργίου, Ψιάνος, Λαγός (65’ Ηρακλής), Φαρινόλα (80’ Άρσιτς), Βάντερσον, Ανγκούλο (46’ Καραδέμητρος), Τζιώρας

Χάντμπολ: Προβάδισμα πρόκρισης για την Εθνική Ελλάδας
Euroleague: Break στην έδρα της Μονακό και αντίπαλος του Παναθηναϊκού AKTOR η Φενέρμπαχτσε
Conference League: Πρώτη φιναλίστ η Φιορεντίνα, απέκλεισε την Μπριζ
Άστον Βίλα: "Θέλετε να ποντάρετε εναντίον μας;"