«Καθάρισε» και Φωκικό ο Αστέρας

Ο Εθνικός Αστέρας επικράτησε 2-0 του Φωκικού Άμφισσας και σκαρφάλωσε, προσωρινά, στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

{textlink02}

Έπειτα από την εντός έδρας ήττα (1-0) από τον Πανσερραϊκό ο Εθνικός Αστέρας αναζητούσε νέο ξεκίνημα για να μαζέψει πολύτιμους πόντους και να ξεφύγει από τις επικίνδυνες θέσεις. Το εξ αναβολής ματς της πρεμιέρας που έγινε την Τετάρτη (30/11), λοιπόν, απέναντι στον Φωκικό ήταν από αυτά που η ομάδα της Καισαριανής δεν έπρεπε να έχει απώλειες. Όπως και έγινε…

Οι «ερυθρόλευκοι» με γκολ του Σκαρτσίλα στο 31’ και του Χωριανόπουλου στο 50’ επικράτησαν 2-0 του Φωκικού Άμφισσας, με την ομάδα του Μιχάλη Κασάπη να παραμένει στον… πάτο με δύο βαθμούς σε τέσσερις αγώνες. Οι φιλοξενούμενοι, πάντως, διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι σε ανατροπή του Δήμα από τον Παναγιωτόπουλο στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ενώ στο τελευταίο 20λεπτο πίεσαν και δημιούργησαν ευκαιρίες για να μπουν ξανά στο παιχνίδι χωρίς αποτέλεσμα.

Η νίκη αυτή ήταν η 4η διαδοχική για τον Εθνικό Αστέρα (3 στο πρωτάθλημα, 1 στο Κύπελλο) και τον έφερε στη 2η θέση, τρεις βαθμούς πίσω από τον πρωτοπόρο Πλατανιά Χανίων.

Ο διαιτητής Παναγιωτόπουλος (Αιτ/νίας) έδειξε κίτρινες στους Χωριανόπουλο, Παληγεώργο, Χαλούλο και Κωστόπουλο.

ΦΩΚΙΚΟΣ: Βαλσαμάκης, Κωστόπουλος, Δημητρίου, Χαλούλος, Καλλέργης (72’ Φροξυλιάς), Δήμας (46’ Βαβάτσικος), Δημήτρης, Στόϊκος, Σιάκκας, Σκαρίμπας, Νικόλτσης (77’ Ταμπάκης).

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ: Παναγιωτόπουλος, Παπαθανασίου, Πασκούλοφ, Παντίδος, Λαμπρόπουλος, Παληγεώργος, Νάστος, Χωριανόπουλος (90’ Αδαμάκης), Χαϊκάλης (77’ Χανιώτης), Πασσάς, Σκαρτσίλας.

Μπαίνει στο χειρουργείο ο Έντσο Φερνάντες
ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ