Ντιναμό Μόσχας – Αϊντχόφεν 1-0

Με γκολ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων η Ντιναμό Μόσχας πήρε σπουδαία νίκη με 1-0 επί της Αϊντχόφεν κάνοντας σπουδαίο βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Στην πρώτη θέση του 5ου ομίλου του Europa League διατηρήθηκε η Ντιναμό Μόσχας. Η ομάδα της Ρωσίας πήρε σπουδαίας σημασίας νίκη στην «Κίμκι Αρένα» όπου επικράτησε 1-0 της Αϊντχόφεν με τέρμα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Έτσι, ξέφυγε από τους διώκτες της και έκανε το σημαντικότερο βήμα για την πρόκρισή της στους «32» της διοργάνωσης.

Μέτριο παιχνίδι

Από νωρίς οι δύο ομάδες προσπάθησαν να φτάσουν στο γκολ για να πάρουν προβάδισμα νίκης. Οι γηπεδούχοι έχασαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 5’ όταν ο Σαμπά έκανε τη δυνατή κεφαλιά για να αποκρούσει ο Ζόετ σε κόρνερ.

Άμεση ήταν η απάντηση των φιλοξενούμενων καθώς στο 7’ ο Βάιναλντουμ έκανε το σουτ για να αποκρούσει σε κόρνερ ο Γκαμπούλοφ. Η επόμενη σπουδαία φάση ήρθε στο δεύτερο μέρος και ήταν για τους Ολλανδούς. Συγκεκριμένα στο 75’ ο Ζόζεφζουν ξεπέρασε και τον Γκαμπούλοφ για να κάνει το σουτ από τα πλάγια στέλνοντας την μπάλα άουτ προ κενής εστίας.

Το γκολ που έδωσε και τη μεγάλη νίκη στους γηπεδούχους, ήρθε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Τότε ο Βαλμπουενά εκτέλεσε το κόρνερ με την μπάλα να μην απομακρύνεται από την εστία του Ζόετ για να σουτάρει ο Ζιρκόφ σκοράροντας και διαμορφώνοντας το τελικό 1-0.

ΝΤΙΝΑΜΟ ΜΟΣΧΑΣ: Γκαμπούλοφ, Μπούτνερ, Σαμπά, Ντάγκλας, Χούμπόσαν, Βενγκέρ, Τζούτζακ (61’ Ζιρκόφ), Γιουσούποφ, Ιόνοφ (73’ Βαλμπουενά), Νομπόα (68’ Κουράνι), Κοκόριν.
ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ: Ζόετ, Ρέκικ, Αρίας, Μπρούμα, Βίλεμς, Χέντριξ, Μάχερ (87’ Ριτζμάιερ), Βίναλντουμ, Νάρσιγκ, Ζόζεφζουν (84’ Βλουτ), Λοκάντια.

{dailymotion}x273s2f{/dailymotion}

Το Onsports σας μετέφερε Live την εξέλιξη του αγώνα:

{livechat}1269182{/livechat}

Μπαίνει στο χειρουργείο ο Έντσο Φερνάντες
ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ