Champions League: Τεσσάρα και πρόκριση για Σέλτικ (videos)

Στον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League προκρίθηκε η Σέλτικ που επικράτησε 4-0 της Ρέκιαβικ.

Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετωπίσει η Σέλτικ για να φτάσει στην πρόκρισή  της στον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League επικρατώντας με άνετο τρόπο 4-0 της Ρέκιαβικ. Ο Φαν Ντάικ στο 13’ άνοιξε το σκορ με τον ίδιο ποδοσφαιριστή να κάνει το 2-0 στο 20’. Από εκεί και πέρα, ανέλαβε δράση ο Πούκι που έκανε το 3-0 στο 27’ για να διαμορφωθεί το τελικό 4-0 στο 71’.

Στην επόμενη φάση προκρίθηκε και η Ντέμπρετσεν που πήρε τη νίκη με 2-0 επί της Κλίφτονβιλ. Ο Μίχελιτς στο 55’ έκανε το 1-0 για να διαμορφωθεί το τελικό αποτέλεσμα από τον Σιντιμπέ στο 79’.

Τις νίκες της διπλασίασε η Ντιναμό Ζάγκρεμπ απέναντι στην Ζαλγκίρις επικρατώντας ξανά με 2-0. Ο Σουδάνι στο 47΄ άνοιξε το σκορ για τους Κροάτες για να διαμορφωθεί το τελικό αποτέλεσμα από τον Σίμουνιτς δύο λεπτά αργότερα.

Εύκολη νίκη για την Παρτιζάν με 3-1 επί της Τορσάβν εκτός έδρας. Ο Βάρντουμ στο 35’ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους για να έρθει η ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο από τους Σέρβους. Ο Νίνκοβιτς στο 49’ ισοφάρισε σε 1-1 για να γίνει το 2-1 από τον Λάζοβιτς στο 75’. Το τελικό αποτέλεσμα, διαμορφώθηκε από τον Γκρμπιτς στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στο ισόπαλο 1-1 έμειναν Σκεντερμπέου και ΜΠΑΤΕ Μπόρισοφ με την πρόκριση να πηγαίνει στους Λευκορώσους. Ο Ολέκνοβιτς άνοιξε το σκορ στο 29’ για τους φιλοξενούμενους με τον Ράντας στο 67’ να ισοφαρίζει για το τελικό 1-1.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μιλίνκοβιτς, η Σλόβαν Μπρατισλάβα επικράτησε 2-0 των Νιου Σέιντς. Ο Σλοβάκος επιθετικός στο 74’ άνοιξε το σκορ για να γίνει το τελικό 2-0 στο 89’.

Χωρίς να εντυπωσιάσει, η Μακάμπι Τελ Αβίβ επικράτησε 2-0 της Σάντα Κόλομα. Ο Ζάχαβι στο 62’ με πέναλτι έκανε το 1-0 για να διαμορφωθεί το τελικό αποτέλεσμα από τον Μπεν Χαΐμ στο 90’.

Εύκολη νίκη για την Κάραμπαγκ απέναντι στην Βαλέτα με 4-0. Ο Ρεϊνάλντο έκανε το 1-0 στο 15’ με τον Σουμπίνιο να πετυχαίνει το δεύτερό του τέρμα (48’) στο ζευγάρι κάνοντας το 2-0. Ο Ντίας στο 56’ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 για να διαμορφωθεί το τελικό αποτέλεσμα από τον Γκέοργκε στο 80’.

Στο 1-1 έμειναν Ντουντελάνζ – Λουντογκόρετς και Λεβάντια Ταλίν – Σπάρτα Πράγας με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν την πρόκριση. Τέλος, η Σέριφ Τίρασπολ επικράτησε 3-0 της Σουτιέσκα εκτός έδρας.

Δείτε αναλυτικά τα αποτελέσματα του 2ου προκριματικού γύρου του Champions League.

Γλιτώνει τη χρεοκοπία ο Μπόρις Μπέκερ
Μπαίνει στο χειρουργείο ο Έντσο Φερνάντες
ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1