Μαντσίνι: «Ήμασταν νευρικοί»

Στο άγχος των παικτών του στάθηκε ο Ρομπέρτο Μαντσίνι έπειτα από το 1-1 της Μάντσεστερ Σίτι κόντρα στην Νάπολι.

Οι «πολίτες» απέσπασαν το 1-1 με απευθείας φάουλ του Αλεξάνταρ Κολάροφ. Νωρίτερα είχαν απολέσει κάποιες ευκαιρίες, αλλά δέχθηκαν πρώτοι γκολ από τους «παρτενοπέι». Τα παραπάνω κλήθηκε να σχολιάσει ο προπονητής της Σίτι στην συνέντευξη τύπου, η οποία ακολούθησε το πρώτο ματς του αγγλικού συλλόγου στο Champions League:

«Ίσως πολλοί να περίμεναν εύκολη νίκη μας, αφού στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν υπερβολικά ομαδικοί. Νομίζω πως ήμασταν νευρικοί, με αφορμή τις περιττές πάσες του πρώτου ημιχρόνου και στο δεύτερο όλοι ήθελαν να βάλουν γκολ, οπότε αφήσαμε πολλά κενά.

Πάντως αξίζαμε ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Για μένα το τελικό αποτέλεσμα ήταν θετικό, επειδή το πρώτο παιχνίδι κρύβει πάντα ιδιαιτερότητες και επειδή αντιμετωπίσαμε την Νάπολι, μία πολύ καλή ομάδα».

Ο Ιταλός τεχνικός συμπλήρωσε αναφορικά με τις αντεπιθέσεις της ομάδας της πατρίδας του:

«Είχα πει στα παιδιά να προσέξουν τις αντεπιθέσεις, αλλά χάσαμε πολλές εύκολες φάσεις στο κέντρο. Άλλωστε η Νάπολι αμύνθηκε πολύ σωστά και ήταν επικίνδυνη σε όλες τις αντεπιθέσεις της».

ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ
Euroleague: Ισοφάρισε η Μονακό τη Φενέρμπαχτσε μετά από ντέρμπι