Ο Panathinaikos όλα τα μπορεί - Οι 4 φορές που προκρίθηκε με ανατροπή από ήττα με 2+ γκολ (videos)

Το OnSports θυμίζει τις προηγούμενες φορές που ο Παναθηναϊκός ανέτρεψε ήττες με 2 ή περισσότερα γκολ στον πρώτο αγώνα.

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε με σκληρό τρόπο στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις μετά από 5 χρόνια. Ηττήθηκε με 2-0 από τη Σλάβια στην Πράγα και βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο αναφορικά με την προσπάθεια πρόκρισής του στα play offs του Conference League.

Ωστόσο, οι «πράσινοι» έχουν δείξει και στο παρελθόν πως είναι η ομάδα που ξέρει καλύτερα από κάθε άλλη ελληνική να ανατρέπει τέτοιες καταστάσεις, διατηρώντας τις ελπίδες του για τον επαναληπτικό της 11ης Αυγούστου στη Λεωφόρο.

Συγκεκριμένα, τέσσερις φορές στο παρελθόν ο Παναθηναϊκός έχει καταφέρει να ανατρέψει στην έδρα του ήττα με 2 ή και περισσότερα γκολ στον πρώτο αγώνα.

Το OnSports σας τις θυμίζει:

Ερυθρός Αστέρας - Παναθηναϊκός 4-1
Παναθηναϊκός – Ερυθρός Αστέρας 3-0

Στη μεγαλειώδη πορεία του μέχρι τον τελικό του Γουέμπλεϊ το 1971, ο Παναθηναϊκός πέτυχε μια από τις μεγαλύτερες ανατροπές όλων των εποχών. Στον πρώτο ημιτελικό στο Βελιγράδι το τριφύλλι βρέθηκε σε κακή μέρα και το ίδιο και ο σπουδαίος Τάκης Οικονομόπουλος. Ο Παναθηναϊκός δέχθηκε 4 γκολ, αλλά το ένα που πέτυχε ο Καμάρας διατηρεί κάποιες ελπίδες για το τριφύλλι.

Στη ρεβάνς, ο Πούσκας ζητάει ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο από τους παίκτες του, λέγοντας πως «το τρίτο θα το βάλει ο κόσμος». Το ξεκίνημα είναι ονειρικό καθώς ο Αντωνιάδης σκοράρει μόλις στο 2ο λεπτό. Το 2-0 το κάνει στο δεύτερο ημίχρονο ο ίδιος παίκτης, με τον αγαπημένο του τρόπο. Μια κεφαλιά. Το τρίτο «γκολ του Καμάρα» χαράσσεται στις μνήμες όλων των Ελλήνων οπαδών. Χρειάζεται όμως και μια φοβερή απόκρουση του Κωνσταντίνου για να έρθει η πρόκριση. Ο Παναθηναϊκός γυρίζει το 4-1 και ζει το έπος του Γουέμπλεϊ.

Χόνβεντ - Παναθηναϊκός 5-2
Παναθηναϊκός - Χόνβεντ 5-1

Μια ακόμα σπουδαία ευρωπαϊκή πορεία του Παναθηναϊκού σημαδεύτηκε από μια επική ανατροπή. Τη σεζόν 1987-88 το τριφύλλι έλαμψε στο Κύπελλο ΟΥΕΦΑ, αποκλείοντας αρχικά τις Οσέρ και Γιουβέντους. Ακολούθησε η ουγγρική Χόνβεντ, με το πρώτο ματς στη Βουδαπέστη. Η ομάδα του Βασίλη Δανιήλ ήταν εκτός ματς για μια ώρα και βρέθηκε να χάνει με 5-0 στο 61'! Τα δυο γκολ του Σαραβάκου που διαμόρφωσαν το τελικό 5-2, όμως, έδωσαν την πίστη για την ανατροπή στο κατάμεστο ΟΑΚΑ.

Στη ρεβάνς, 80.000 θεατές είδαν τον Βλάχο (2 φορές) και τον Αντωνίου να σκοράρουν και το σκορ πρόκρισης με 3-0 να έχει έρθει μόλις στο 55′. Ο Φίτος έκανε το 3-1 δίνοντας ξανά την πρόκριση στα χέρια των Ούγγρων. Ο Σαραβάκος μπορεί να μην σκόραρε σε εκείνο το ματς, εκτέλεσε όμως μαγικά ένα φάουλ για να πηδήξει ο Μαυρίδης ψηλά και να κάνει το 4-1 στο 65′. Και λίγο πριν το τέλος, ο Μπατσινίλας έγραψε το τελικό 5-1 δίνοντας μια σπουδαία πρόκριση στον Παναθηναϊκό.

Βίσλα - Παναθηναϊκός 3-1
Παναθηναϊκός - Βίσλα 4-1 (παράταση)

Το 2005 ο Παναθηναϊκος έπαιζε την είσοδό του στους ομίλους του Champions League κόντρα στην πολωνική Βίσλα. Στο πρώτο ματς εκτός έδρας ηττήθηκε με 3-1, αλλά στη ρεβάνς του ΟΑΚΑ ήρθε η απόλυτη ανατροπή. Στο 86ο λεπτό ο Δημήτρης Παπαδόπουλος ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα στο 86’ και ο Ηλίας Κώτσιος με γκολ στο 115’ έδωσε σκορ πρόκρισης με 4-1.

Σπάρτα Πράγας - Παναθηναϊκός 3-1
Παναθηναϊκός - Σπάρτα Πράγας 3-0

Το 2009, στον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League, η ήττα με 3-1 στην Πράγα από τη Σπάρτα έφερνε το «τριφύλλι» με την πλάτη στον τοίχο. Όμως στον επαναληπτικό η ομάδα του Χενκ Τεν Κάτε ήταν καταιγιστική και έκανε την ανατροπή με τα τέρματα του Γιόσου Σαριέγκι στο 45’, του Κώστα Κατσουράνη στο 54’ και του Δημήτρη Σαλπιγγίδη στο 89’. Μπορεί να μην έφτασε στους ομίλους του Champions League, αλλά έκανε μια εξαιρετική πορεία στο Europa League, αποκλείοντας τη Ρόμα.