Australian Open: Κόντρα σε Τόμπσον ο Στέφανος Τσιτσιπάς - Πότε θα γίνει το ματς

Australian Open: Ο Τζόρνταν Τόμπσον είναι το νέο… εμπόδιο για τον Στέφανο Τσιτσιπά στο δεύτερο γύρο του τουρνουά.

Ο Έλληνας πρωταθλητής πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση μετά τη νίκη του 3-1 σετ επί του Ζιζού Μπεργκς, τα ξημερώματα της Δευτέρας (15/01) και ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο την παρουσία του στο πρώτο Grand Slam της σεζόν, το Australian Open.

Επόμενος αντίπαλος για τον Στέφανο Τσιτσιπά είναι ο Τζόρνταν Τόμπσον. Ο Αυστραλός τενίστας επιβλήθηκε στον «εμφύλιο» κόντρα στον Αλεξάντερ Βούκιτς 3-2 σετ (3-6, 7-6(3), 6-2, 3-6, 6-4) και πέρασε στη φάση των «64», έπειτα από 4 ώρες και 8 λεπτά.

Έτσι, την Τετάρτη (17/01) οι δύο τενίστες θα βρεθούν αντιμέτωποι για τέταρτη φορά, με τον Έλληνα άσο να έχει το προβάδισμα 2-1 στις νίκες. Ωστόσο, ο Αυστραλός κέρδισε στη τελευταία «μάχη», την περσινή χρονιά στο Indian Wells.

Στόχος του Στέφανου Τσιτσιπά είναι η δεύτερη νίκη στο Australian Open, προκειμένου να βρεθεί στους «32» του πρώτου Grand Slam και να συνεχίσει την πορεία του μέχρι τον τελικό, όπου είχε ηττηθεί 3-0 σετ από τον Νόβακ Τζόκοβιτς.

Μαρία Σάκκαρη: Αποκλεισμός από το Madrid Open κι υποχώρηση δύο θέσεων
Euroleague: Παναθηναϊκός AKTOR κι Εργκίν Αταμάν τιμωρήθηκαν με «βαρύ» πρόστιμο λόγω Game 1
Παναθηναϊκός AKTOR: Προπονήθηκε στη Stark Arena
Super League 2: Η Athens Kallithea είναι με το… ένα πόδι στη «μεγάλη» κατηγορία