Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 1-3: «Πράσινος» θρίαμβος και δύο σετ μακριά από τον τελικό! (video)

Τεράστια εμφάνιση από τον Παναθηναϊκό μέσα στου Ρέντη, επικράτησε 3-1 σετ του Ολυμπιακού, χωρίς τον καλύτερό του παίκτη (Ερνάντεζ) και θέλει μόλις δύο σετ στον επαναληπτικό του Αγίου Θωμά για την πρόκριση στον τελικό του CEV Challenge Cup.

Η ρεβάνς θα διεξαχθεί στο κλειστό του Αγίου Θωμά την Τετάρτη 15/02, στις 19:00. Ο Παναθηναϊκός προκρίνεται με νίκη ή με δύο κερδισμένα σετ, ο Ολυμπιακός χρειάζεται μόνο νίκη με 3-0 ή 3-1 για να διεκδικήσει στη συνέχεια την πρόκριση στο «χρυσό» σετ.

Το πρώτο σετ ήταν αμφίρροπο, με τους «πράσινους» να έχουν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα. Στο 15-17, ωστόσο, ο Ιντάλγκο έκανε καθοριστικό μονό μπλοκ στον Κόβαρ και άλλαξε το μομέντουμ. Ο Παναθηναϊκός έχασε την ευκαιρία να ξεφύγει με 3 πόντους σε καθοριστικό σημείο και στη συνέχεια ο Ολυμπιακός με τρομερό σερί κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-21.

Και το δεύτερο σετ, στο μεγαλύτερο μέρος του ήταν ντέρμπι, με τις δύο ομάδες κοντρά στο σκορ. Ο Ολυμπιακός αυτή τη φορά διατηρούσε οριακό προβάδισμα, για να έρθει ο Κόβαρ να πάρει το... αίμα του πίσω για την καθοριστική φάση του πρώτου σετ. Με εξαιρετικό σερβίς γύρισε το σετ και ο Παναθηναϊκός το κατέκτησε με 21-25.

Συναρπαστική ήταν η εξέλιξη και στο τρίτο σετ, θυμίζοντας αρκετά το πρώτο. Με το σκορ στο 16-18 υπέρ του τριφυλλιού, ο Πετρέας δέχθηκε μονό μπλοκ από τον Πάνιεκ και αντί να ξεφύγει με 3 πόντους η ομάδα του Ανδρεόπουλου, βρέθηκε εκ νέου πίσω στο σκορ στη συνέχεια με 21-20. Αυτή τη φορά ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και με άσο του Κόβαρ προσπέρασε ξανά με 21-22 και εν τέλει έφτασε στην κατάκτηση του σετ με 23-25.

Στο τέταρτο σετ, οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν καλύτερα από τους φιλοξενούμενους, αποκτώντας προβάδισμα με 11-7. Με τον Πετρέα στη θέση του σερβίς, οι «πράσινοι» κατάφεραν και ανέτρεψαν εντυπωσιακά το σκορ (11-14). Το πράσινο προβάδισμα συνεχίστηκε (16-19), με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει με δυό καλά σερβίς του Παγιένκ και έναν πόντο του Ιντάλγκο. Η τελική ευθεία πήγε πόντο-πόντο με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στην κατάκτηση του σετ με 24-26 με έναν απίθανο Κόβαρ.

Τα σετ: 25-21, 21-25, 23-25, 24-26.