ΠΑΟΚ: Ήττα με «σφαγή» στο Τελ Αβίβ από τη Μακάμπι για το Challenge Cup (video)

Μία σκανδαλώδης διαιτητική απόφαση στο τέλος του αγώνα, αλλά και αρκετές ακόμα νωρίτερα σε κρίσιμα σημεία, υποχρέωσαν τον ΠΑΟΚ σε ήττα με 3-1 από την Μακάμπι στο Τελ Αβίβ.

Οι Θεσσαλονικείς πάλεψαν σε όλο το ματς, με εξαίρεση το τρίτο σετ, αλλά τα σοβαρά διαιτητικά λάθη τους αναγκάζουν να διεκδικήσουν την ανατροπή στη ρεβάνς, κατακτώντας... τέσσερα σετ για να προκριθούν στους «8» του Challenge Cup.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, οι διαιτητές δεν είδαν το ξεκάθαρο μπλοκ άουτ στην επίθεση του Βαν ντεν Ντρις, έδωσαν τον πόντο και τη νίκη στη Μακάμπι, με τους παίκτες του ΠΑΟΚ να κάνουν... ντου στους ρέφερι, μην μπορώντας να πιστέψουν την απόφαση.

Νωρίτερα, στο δεύτερο σετ μια παρόμοια απόφαση, σε άσο του Ολλανδού που δόθηκε άουτ, έκανε το σκορ 22-20, αντί για 21-21 και έδωσε το σετ, που θα άλλαζε επίσης τα δεδομένα, στους Ισραηλινούς.

Πλέον, ο  «Δικέφαλος» θα πρέπει αρχικά να φτάσει στο 3-0 ή στο 3-1 και να διεκδικήσει την πρόκριση στο «χρυσό» σετ, στη ρεβάνς της Θεσσαλονίκης (15/12).

Τα σετ: 25-27, 25-22, 25-17, 32-30

Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ: Ετοιμοπόλεμοι οι «πράσινοι» διεθνείς, αποφόρτιση ο Σπόραρ - Εκτός ο Μπάμπα
ΑΕΚ - Ολυμπιακός: Μπήκε στις προπονήσεις ο Κάλενς ενόψει ντέρμπι
Αλλαγή ώρας: Πότε γυρίζουμε τα ρολόγια μια ώρα μπροστά
Μιχάλης Φιλόπουλος: 17 χρόνια από τη δολοφονία του - Το μήνυμα Ερασιτέχνη και ΚΑΕ Παναθηναϊκός