Astana Open: Εκπληκτικός ο Τσιτσιπάς διέλυσε τον Χουρκάτς και προκρίθηκε στα ημιτελικά (vid)
Intime.gr

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς τα «έδωσε όλα» και κατάφερε και πήρε τη νίκη κόντρα στον Χούμπερτ Χουρκάτς και την πρόκριση στον 9ο φετινό του ημιτελικό -και πέμπτο σε σκληρή επιφάνεια- στο Astana Open. Σειρά τώρα έχει ο Αντρέι Ρούμπλεφ!

Ο 24χρονος Έλληνας πρωταθλητής, νίκησε με 7-6(8), 6-3 τον Χούμπερτ Χουρκάτς και πήρε το «εισιτήριο» για τα ημιτελικά του ATP 500 τουρνουά στο Καζακστάν όπου θα συναντήσει τον Αντρέι Ρούμπλεφ, ο οποίος νίκησε τον Γάλλο, Αντριάν Μαναρινό με 6-1, 6-2.

Έπειτα από έναν συγκλονιστικό αγώνα ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε του Πολωνού, Νο 10 στον κόσμο και μάλιστα straight sets έχοντας 9 αβίαστα λάθη και 26 winners, συνεχίζοντας την εκπληκτική του πορεία στο τουρνουά του Καζακστάν.

Στο πρώτο σετ οι δύο τενίστες κράτησαν το σερβίς τους και έφθασαν στο 6-6, όμως ο «Στεφ» στο 7ο και στο 9ο γκέιμ, αν και έφτασε πολύ κοντά στο μπρέικ, που θα του έδινε ισχυρό πλεονέκτημα, καθώς προηγήθηκε με 40-15, έχασε το πλεονέκτημα. Ο Πολωνός με διαδοχικούς πόντους προηγήθηκε στο tie break που ακολούθησε με 6-3, έχοντας τον πρώτο λόγο σετ, όμως ο Στέφανος Τσιτσιπάς είχε άλλη άποψη!

Κατάφερε και «έσβησε» 5 break point, ισοφάρισε σε 6-6 και τελικά, μετά από μία ώρα και επτά λεπτά, επικράτησε με 10-8, κάνοντας το 1-0 στα σετ.

Η ψυχολογία ήταν με το μέρος του από εκεί και πέρα και στο δεύτερο σετ, ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας Νο 6 της παγκόσμιας κατάταξης, κατάφερε στο όγδοο game να «σπάσει» το σερβίς του Χουρκάτς, και να πάρει «καθαρό» το ένατο game. Έτσι μετά από 36 λεπτά αγώνα, έφθασε στη νίκη, και ούτε ο ίδιος δε το πίστευε όπως θα δείτε στις αντιδράσεις του!