Χάντμπολ-Ευρωπαϊκό εφήβων: Ήττα της Ελλάδας από το Ισραήλ, για το χάλκινο με Λιθουανία
Ομοσπονδία Handball

Το χάλκινο μετάλλιο θα διεκδικήσει η εθνική ομάδα χάντμπολ των εφήβων στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Β΄ κατηγορίας που διεξάγεται στο Τελ Αβίβ.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ηττήθηκε την Παρασκευή (12/8) 34-30 από το Ισραήλ, στον πρώτο ημιτελικό της διοργάνωσης, και θα αντιμετωπίσει το Σάββατο (13/8, 15:00) την Λιθουανία για την τρίτη θέση στο τουρνουά.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι από το πρώτο λεπτό, με την εθνική ομάδα να μένει κοντά στο σκορ (13-11) στο πρώτο μέρος και στο δεύτερο να προσπαθεί να πετύχει την υπέρβαση. Αρχικά η «γαλανόλευκη» ισοφάρισε 16-16 στο 39΄ και προηγήθηκε με 18-17 στο 41΄, ενώ ως το 47' διατηρούσε το προβάδισμα του ενός γκολ (22-21).

Όμως, στη συνέχεια οι Ισραηλινοί πήραν τον έλεγχο του αγώνα και προηγήθηκαν 26-23 στο 52΄, ενώ στα τελευταία λεπτά βρήκαν τις λύσεις στην πιεστική άμυνα της Εθνικής και έφτασαν στη νίκη.

Διαιτητές: Μπόσνιακ - Μάριτς (Βοσνία). Δίλεπτα: 8-8. Πέναλτι: 3/6 - 4/5

Ισραήλ (Φέρι): Πελέντ, Σοκολίζκι, Λαχάτ, Μπαζάκ 2, Πελάτς 6, Σαρόν 12, Μάρκοβιτς 1, Ρες-Ερμαν, Νουσμπάουμ 1, Σοσνά 5, Σαμάι 1, Γκονέν 6, Γεχούντα, Μπεν-Ατιγιά, Σαΐν, Κούρζμαν.

Ελλάδα (Πηλαλίδης): Δάιος, Καλύβας 6, Βαρδαξόπουλος 1, Παναγιώτου 6, Τσορτέκης, Μπούτκαρης 3, Καβάζης, Κουρουπής, Προκοπίου 2, Κουβράκης, Μπατής 11, Κουτουλογένης 1, Χαριτωνίδης, Μαρίνος, Κολεζάκης, Βασιλείου.

Formula 1: «Άπιαστος» και πάλι ο Φερστάπεν! Άνετη νίκη και στο Sprint στο Grand Prix στο Μαϊάμι
Ρεάλ Μαδρίτης: Θέμα χρόνου η μαθηματική στέψη της στη LaLiga
Premier League: Με «τριάρα» συνεχίζει πρώτη η Άρσεναλ, νίκη «ανάσα» για τη Νότιγχαμ
Γιάννης Αντετοκούνμπο: «Ακόμα δεν μπορώ να τρέξω! Θα μου πάρει καιρό στο επίπεδο που θέλω»