Μαρία Σάκκαρη: Νίκησε 2-1 σετ και φορτσάρει για τον πρώτο της τίτλο, στην Αγία Πετρούπολη (videos)

«Τσαρίνα» η Μαρία Σάκκαρη επικράτησε με 2-1 σετ της Ιρίνα-Καμέλια Μπέγκου και προκρίθηκε για πρώτη φορά φέτος σε τελικό διοργάνωσης, στο τουρνουά της Αγίας Πετρούπολης.

Η Νο 1 του ταμπλό και Νο 7 του κόσμου, συνέχισε και σήμερα την εξαιρετική πορεία της στο τουρνουά WTA 500 της Αγίας Πετρούπολης, μολονότι έχασε ένα σετ τελικά «λύγισε» την Ιρίνα-Καμέλια Μπέγκου, Νο 56 στην παγκόσμια κατάταξη, παίρνοντας το «εισιτήριο» για τον τελικό της διοργάνωσης.

Η 26χρονη Ελληνίδα πρωταθλήτρια φαίνεται πως έχει ανεβάσει στροφές βελτιώνοντας το παιχνίδι της και δείχνει πως είναι έτοιμη να φτάσει στην κατάκτηση ενός τίτλου και μάλιστα αρκετά νωρίς στο 2022.

Η ροή του αγώνα

Στο πρώτο σετ η Μαρία Σάκκαρη μπήκε συγκεντρωμένη και με όπλο το σερβίς της κυριάρχησε στο σετ και αντιστάθηκε στην πίεση της αντιπάλου της, κατακτώντας το με 6-4.

Στο δεύτερο σετ η Μπέγκου προηγήθηκε με 2-0 γκέιμς, η Ελληνίδα πρωταθλήτρια έκανε την ανατροπή με 5-4, όμως η Ρουμάνα ισοφάρισε και στη συνέχεια κατέκτησε το σετ στο τάι μπρέικ με 6-7 (4), και οδήγησε το ματς σε τρίτο σετ.

Παρόλα αυτά η Ελληνίδα μαχήτρια ήταν αποφασισμένη και έτσι στο τρίτο καθοριστικό σετ δεν άφησε κανένα άφησε περιθώριο στην αντίπαλό της και το κατέκτησε με 6-4 παίρνοντας το πολυπόθητο «εισιτήριο» για τον μεγάλο τελικό του WTA ST.Petersburg Ladies Trophy.

Η Μαρία Σάκκαρη που το 2020 σταμάτησε στα προημιτελικά την πορεία της στην Αγία Πετρούπολη, έχοντας χάσει από την Έλενα Ριμπάκινα, φέτος κατάφερε το βήμα παραπάνω διεκδικώντας μάλιστα και τον πρώτο τίτλο της χρονιάς και δεύτερο και σημαντικότερο τίτλο της καριέρας της μετά το Ραμπάτ το 2019.

Υπενθυμίζουμε πως στα προημιτελικά του τουρνουά η Μαρία Σάκκαρη κέρδισε την Μέρτενς με 2-0 σετ και προκρίθηκε στον σημερινό ημιτελικό ενώ η Μπέγκου πέρασε το εμπόδιο της Μαρτίνκοβα με 2-0 σετ.

Επόμενο εμπόδιο στον δρόμο για τον τίτλο

Η Μαρία Σάκκαρη στον μεγάλο τελικό του τουρνουά της Αγίας Πετρούπολης θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του δεύτερου ημιτελικού που θα ακολουθήσει ανάμεσα στην Γέλενα Οσταπένκο και την Ανέτ Κονταβέιτ.

ΠΑΟΚ: Συγκλονιστικός ο Μιχαηλίδης - «Είναι τα 40 του πατέρα μου, το αφιερώνω σε εκείνον» (video)
Λίβερπουλ: Δεν επιστρέφει άμεσα στην προπονητική ο Κλοπ