Χειμερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες: «Χρυσή» η Ιταλία στα μεικτά διπλά του κέρλινγκ (photos+videos)

Αήττητοι οι Στεφανία Κονσταντίνι και Άμος Μοζάνερ χάρισαν σήμερα, Τρίτη 8/2 στην Ιταλία το χρυσό μετάλλιο στα μεικτά διπλά του κέρλινγκ, στους Χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου!

Οι Στεφανία Κονσταντίνι και Άμος Μοζάνερ νίκησαν 8-5 στον σημερινό τελικό τους Κριστίν Σκάσλιεν και Μάγκνους Νεντρεγκότεν από τη Νορβηγία και ανέβηκαν στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου στο κορυφαίο αθλητικό γεγονός του πλανήτη που πραγματοποιείται στην Κινέζικη πρωτεύουσα.

Οι Ιταλοί σημείωσαν 11 νίκες για να φτάσουν στην κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου με νίκες κατά σειρά με 8-4 επί των Αμερικανών, 8-7 των Ελβετών, 11-8 των Νορβηγών, 10-2 των Τσέχων, 7-3 των Αυστραλών, 7-5 των Άγγλων, 8-4 των Κινέζων, 12-8 των Σουηδών, 8-7 των Καναδών, 8-1 των Σουηδών και 8-5 επί των Νορβηγών στον μεγάλο τελικό!

Η Σουηδία ήταν η χώρα που κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο αγώνισμα, καθώς οι Αλμίντα Ντε Βαλ και Όσκαρ Έρικσον επικράτησαν 9-3 στον «μικρό τελικό» των Τζένιφερ Ντοντς και Μπρους Μάουατ από τη Μεγάλη Βρετανία.

Δείτε τα παρακάτω βίντεο με τις προσπάθειες των αθλητών καθώς και τις δυνατές αντιδράσεις τους.

Italy Beat Sweden for Gold & Achieve First EVER Olympic Curling Medal | 2022 Winter Olympics

Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων της ημέρας (04/05) - «Δέος» για τον Ολυμπιακό
Άννα Κορακάκη: Εκτός τελικού στο αεροβόλο πιστόλι στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Σκοποβολής
Αντσελότι:« Αύριο ο Κουρτουά, με Μπάγερν θα παίξει ο Λούνιν»
Europa Conference League: O Ελ Κααμπί MVP των πρώτων ημιτελικών