Australian Open: Στους «8» με επική… διπλή ανατροπή ο Στέφανος Τσιτσιπάς (photos+videos)

Σε ένα ματς… θρίλερ διάρκειας 3 ωρών και 23 λεπτών ο Στέφανος Τσιτσιπάς αν και ξεκίνησε με το... αριστερό την αναμέτρηση κόντρα στον Τέιλορ Φριτζ βρήκε το σθένος και με διπλή ανατροπή πήρε τη νίκη με 3-2 σετ και την πρόκριση στους «8» του Australian Open!

Ο Έλληνας πρωταθλητής με «όπλο» το σερβίς του προκρίθηκε στα προημιτελικά για 3η φορά στην καριέρα του στη Μελβούρνη, όπου θα αντιμετωπίσει τον Γιανίκ Σίνερ, (Νο10) ο οποίος έφτασε στους προημιτελικούς του Australian Open για πρώτη φορά, νικώντας με 7-6(3) 6-3 6-4 τον Άλεξ ντε Μιρόν, σε δύο ώρες και 35 λεπτά.

Ο 23χρονος τενίστας μολονότι έχασε το πρώτο σετ με 6-4, από τον φορμαρισμένο Αμερικανό, Νο 22, τελικά βρήκε τις λύσεις και απάντησε με το ίδιο σκορ στο δεύτερο σετ φέρνοντας το ματς στα ίσα.

Στη συνέχεια ο Τέιλορ Φριτζ πήρε εκ νέου το προβάδισμα με 6-4 κάνοντας το 2-1 στα σετ. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς όμως μειώνοντας τα λάθη κατάφερε και πήρε το τέταρτο σετ με 6-3, οδηγώντας το ματς σε… παράταση και πέμπτο σετ.

Εκεί αν και ο 24χρονος Αμερικανός προηγήθηκε με 2-1 γκέιμ, ο Στέφανος Τσιτσιπάς με καθαρό μυαλό ισοφάρισε σε 2-2, με τους δύο τενίστες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ μέχρι το 4-4, όπου ο Έλληνας πρωταθλητής «κράτησε» το σερβίς του.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς κατάφερε να κάνει μπρέικ στο ένατο γκέιμ και στη συνέχεια έκλεισε το σετ με 6-4 παίρνοντας μια… επική πρόκριση στα προημιτελικά του Αυστραλιανού Όπεν.

Αυτή ήταν η τρίτη αναμέτρηση του Νο 4 της Παγκόσμιας κατάταξης κόντρα στον Αμερικανό, Νο 22, με τον Τσιτσιπά να παραμένει αήττητος μετά και τη σημερινή αναμέτρηση.

Τα σετ 6-4, 4-6, 6-4, 3-6, 4-6

Δείτε παρακάτω βίντεο της αναμέτρησης και στιγμιότυπα από τον αγώνα... θρίλερ του Έλληνα τενίστα.