Australian Open: «Αέρας» στον 3ο γύρο η… ορεξάτη Μαρία Σάκκαρη (photos+videos)

Με «σπασμένα φρένα» η Μαρία Σάκκαρη πήρε τη δεύτερη νίκη της στο πρώτο Grand Slam του 2022 με 2-0 σετ κόντρα στην Ζενγκ Κινγουέν από την Κίνα και προκρίθηκε στον 3ο γύρο του Australian Open, για 4η φορά στην καριέρα της!

Της… πάει η Μελβούρνη της Ελληνίδας πρωταθλήτριας, Νο 5 του ταμπλό και Νο 8 της παγκόσμιας κατάταξης, καθώς διέλυσε με 6-1, 6-4 σε 1 ώρα και 29 λεπτά την ταλαντούχα Κινέζα τενίστρια, Νο 108 της κατάταξης, που ξεκίνησε την πορεία της στο τουρνυοά από τα προκριματικά, στο «Margaret Court Arena».

Η 19χρονη Κινέζα, η οποία έκανε την έκπληξη στην Πρεμιέρα και απέκλεισε την Αλιακσάντρα Σάσνοβιτς από την Λευκορωσία στην προηγούμενη φάση του Αυστραλιανού Όπεν, δεν μπόρεσε να αντισταθεί στην ορμητική Μαρία Σάκκαρη, Νο 5 του ταμπλό, που παρέμεινε συγκεντρωμένη από την αρχή μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Η Μαρία Σάκκαρη πίεσε και οδήγησε σε πολλά λάθη την αντίπαλό της και πανηγύρισε την πολυπόθητη πρόκριση στον τρίτο γύρο του Australian Open, όπου θα αντιμετωπίσει τη Βερόνικα Κουντερμέτοβα, Νο 32, η οποία νίκησε την Έλενα Γκαμπριέλα Ρούσε (Νο72) με 2-0 σετ.

Η εξέλιξη του αγώνα...

Η 26χρονη Ελληνίδα πρωταθλήτρια από την αρχή μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση, αν και αμφότερες οι αντίπαλοι κράτησαν τα σερβίς τους, στη συνέχεια… πάτησε γκάζι και κρατώντας το σερβίς της πήρε το πρώτο σετ με 6-1.

Με την λήξη του πρώτου σετ, η Ζενγκ αισθάνθηκε ενοχλήσεις στο αριστερό πέλμα, αλλά μετά από την κατάλληλη επίδεση κατά την διάρκεια του ιατρικού τάιμ άουτ, πήρε θέση απέναντι στην Σάκκαρη, για το πρώτο γκέιμ του δεύτερου σετ, που κατέκτησε εύκολα η Ελληνίδα πρωταθλήτρια.

Στο δεύτερο σετ η η Σάκκαρη έκανε το break νωρίς αυτή τη φορά και στη συνέχεια απλά κράτησε το σερβίς της μέχρι και το 5-3. Εκεί η φορμαρισμένη Ζενγκ, που προερχόταν από τέσσερις νίκες στη διοργάνωση, αφού ξεκίνησε από τα προκριματικά, με αντεπίθεση πήρε πίσω το break και μείωσε σε 5-4.

Ωστόσο η Μαρία Σάκκαρη δεν είχε πει τη τελευταία της κουβέντα και με νέο break έφτασε άνετα στο 6-4 και 2-0, πανηγυρίζοντας την πρόκριση στον τρίτο γύρο της διοργάνωσης για 4η φορά στην καριέρα της.

Με την Ρωσίδα, Βερόνικα Κουντερμέτοβα (Νο 32 στον κόσμο) έχει συναντηθεί δύο φορές και οι δύο αθλήτριες μετρούν από μία νίκη, καθώς η Σάκκαρη επικράτησε με 6-3, 6-4 στο τουρνουά της Κωνσταντινούπολης (23/04/2019) και η Κουντερμέτοβα με 6-4, 5-7, 6-4 στο Ρότζερς Καπ του Καναδά (Μόντρεαλ, 21/08/2021).

Δείτε παρακάτω το matchpoint και τα highlights της αναμέτρησης της Μαρίας Σάκκαρη.

Κερδίστε 2 εισιτήρια για το Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι Τελ Αβίβ στο Game 2
Πανέτοιμος για το Game 1, κόντρα στην Μπαρτσελόνα, ο Ολυμπιακός
Παναθηναϊκός ΑΚΤΟΡ: Οι διαιτητές του Game 2 με τη Μακάμπι
Νέο σκάνδαλο στην Premier League: Συνελήφθησαν δύο παίκτες για βιασμό και σεξουαλική επίθεση