Ανεβαίνει ο Μιτάκης

Σε εξέλιξη βρίσκεται στο «Athens International Sailing Center» ο αγώνας test event για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ΦΙΝΝ.

Χθες Τρίτη οι 30 ιστιοπλόοι από 19 χώρες έτρεξαν μόλις μία ιστιοδρομία και καιρού επιτρέποντος οι κούρσες θα συνεχιστούν σήμερα μετά το μεσημέρι.

Ο Γιάννης Μιτάκης πήρε την 3η θέση στην τέταρτη ιστιοδρομία και με 19 βαθμούς ανέβηκε 6ος. Ο Μάριος Καραδήμας είναι 20ος με 51 βαθμούς και 5ος στην κατηγορία U23.

Πρώτος εξακολουθεί να είναι ο παγκόσμιος πρωταθλητής του 2018 ο Ούγγρος Ζ. Μπέρετς με 6 βαθμούς, ο οποίος στην 4η ιστιοδρομία τερμάτισε 20ος και την «πέταξε» ως χειρότερη. Στη δεύτερη θέση με 10 βαθμούς ανέβηκε ο Αμερικανός Π. Κάλεμπ, ο οποίος ήταν 1ος στην μοναδική κούρσα που έγινε. Ο Ελβετός Ν. Τεόνικ τερμάτισε 18ος και με 11 βαθμούς είναι 3ος.

ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΗ εμφάνιση πραγματοποιούν οι 3 Ελληνες αθλητές, οι οποίοι τρέχουν στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Techno 293 plus της Πορτογαλίας.

Έχουν διεξαχθεί ήδη 7 κούρσες και ο Αλέξανδρος Καλπογιαννάκης είναι πρώτος με 6 βαθμούς, αφού έχει κερδίσει σε όλες τις κούρσες! Ο Γιάννης Καρβουνιάρης είναι 3ος με 29 βαθμούς (8, 6 ,2, 4, 5, 8, 4) και ο Νίκος Σιλιτζόγλου 5ος με 30 βαθμούς (4, 3, 3, 3, 8, 10, 9). Αγωνίζονται 28 σκάφη.

Μαρινάκης: «Όλοι να εργαστούν για να διοργανώσει η Ελλάδα λαμπρό τελικό»