Απίστευτο ρεκόρ για Ολυμπιακό, 40 ματς αήττητος στο βόλεϊ (photos)

Ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα από το κλειστό του Μετς επικρατώντας 3-1 της ΑΕΚ και διεύρυνε το εντυπωσιακό σερί των 40 αγώνων δίχως ήττα στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Από τη στιγμή που στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος ο Ολυμπιακός δεν έχασε κόντρα στον Παναθηναϊκό στην Κυψέλη, με τη λάθος διαιτητική απόφαση να καθορίζει βέβαια τη μοίρα εκείνου του ντέρμπι, είχε ήδη κάνει δικό του το ρεκόρ των συνεχόμενων αγώνων χωρίς ήττα στο ελληνικό πρωτάθλημα που το κατείχε μέχρι τότε ο Ηρακλής.

Οι «ερυθρόλευκοι» από εκεί και πέρα άρχισαν να διευρύνουν το ρεκόρ τους και το έκαναν με εντυπωσιακές νίκες όπως αυτή κόντρα στον ΠΑΟΚ στην Πυλαία αλλά και αυτή κόντρα στην ΑΕΚ το βράδυ της Δευτέρας (14/01) στο Μετς. Ο Ολυμπιακός παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ μετά το 25-23 της ΑΕΚ στο πρώτο σετ, φόρτσαρε με τον Αλεξίεφ να δίνει τον… τόνο για το τι θα ακολουθούσε.

Με εντυπωσιακή απόδοση, οι «ερυθρόλευκοι» πήραν τα τρία επόμενα σετ και πανηγύρισαν ακόμα μια νίκη στη φετινή Volleyleague. Η ομάδα του Μουνιόθ έφτασε έτσι στις 40 συνεχόμενες νίκες στο ελληνικό πρωτάθλημα και τώρα θα υποδεχθεί στην επόμενη αγωνιστική τον Παναθηναϊκό στο Ρέντη. Σε ένα ματς ειδικών συνθηκών που μπορεί να φέρει είτε τη συνέχεια του σερί, είτε το σπάσιμο από τον «αιώνιο αντίπαλο».

Τα σετ: 25-23, 17-25, 20-25, 18-25