ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 3-1 (photos)

Ο ΠΑΟΚ μετά από έναν ακόμα εκπληκτικό ημιτελικό στην Πυλαία νίκησε 3-1 τον Παναθηναϊκό κι ισοφάρισε τη σειρά, η οποία τώρα μεταφέρεται για δυο ματς στην Κυψέλη.

Μετά το… έπος της Μεγάλης Τρίτης ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία με φόντο μια δεύτερη νίκη που θα τον έκανε «αφεντικό» για την πρόκριση στον τελικό της Volleyleague. Ωστόσο, οι Κυπελλούχοι Ελλάδας δεν ήταν διατεθειμένοι να… παραδοθούν. Σε ένα εντυπωσιακό ματς, μπροστά σε περισσότερους από 2500 φιλάθλους στην Πυλαία, ο «δικέφαλος του Βορρά» κατάφερε να επικρατήσει 3-1 και να ισοφαρίσει σε 1-1 τη σειρά των ημιτελικών.

Το βόλεϊ που παίκτες από τις ομάδες του Καλμαζίδη και του Ανδρεόπουλου ήταν υψηλότατου επιπέδου, όπως και στον πρώτο ημιτελικό, με τον ΠΑΟΚ αυτή τη φορά να είναι εμφανώς καλύτερος στην επίθεση αλλά και στο σερβίς, κάτι που κόστισε στον Παναθηναϊκό. Οι «πράσινοι» για άλλη μια φορά είχαν εξαιρετική υποδοχή και καλό μπλοκ, όμως, δεν πήραν ούτε έναν πόντο από τη γραμμή του σερβίς, σε αντίθεση με τον αγώνα στον οποίο έκαναν break όπου και είχαν 11 άσσους. Αυτό το στοιχείο, σε συνδυασμό με το περισσότερο πάθος για ισοφάριση που είχε ο ΠΑΟΚ, έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων, οι οποίοι επικράτησαν 3-1 και μετά το Πάσχα θα έρθουν για δυο ματς στην Κυψέλη. Αν ο Παναθηναϊκός υπερασπιστεί την έδρα του, θα περάσει στον τελικό. Σε διαφορετική περίπτωση ο ΠΑΟΚ θα έχει την ευκαιρία είτε να τελειώσει με δυο break τη σειρά είτε με ένα και μια ήττα να επιστρέψει και να διεκδικήσει την πρόκριση στον τελικό στην Πυλαία.

Η εξέλιξη του αγώνα

Σε προσωπική υπόθεση του Ερνάντο Γκόμεζ εξελίχθηκε το πρώτο σετ του δεύτερου ημιτελικού του ΠΑΟΚ με τον Παναθηναϊκό στο κλειστό της Πυλαίας. Οι «πράσινοι» στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων μέχρι το 16-12, αλλά σ’ εκείνο το σημείο ο Βενεζουελάνος διαγώνιος πήγε στο σερβίς κι έφυγε, στη λήξη του σετ! Οι γηπεδούχοι πήραν εννιά διαδοχικούς πόντους εκ των οποίων οι τρεις ήταν άσοι του 33χρονου σούπερ σταρ.

Το δεύτερο σετ ήταν μία εντελώς διαφορετική υπόθεση. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον καλό τους εαυτό και με «όπλο» τους το καλό μπλοκ που «έσπασε» πολλές μπάλες, αλλά και τα εξαιρετικά –από άποψη τακτικής- σερβίς κατόρθωσαν να πάρουν από νωρίς το προβάδισμα και να το διατηρήσουν μέχρι τέλους φτάνοντας στην ισοφάριση με 25-21.

Στο τρίτο κομμάτι του αγώνα, η «μάχη» ήταν πιο αμφίρροπη από κάθε άλλη φορά. Οι δύο αντίπαλοι εναλλάσσονταν στο προβάδισμα, αλλά στο τέλος του σετ οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των «πράσινων» στην επίθεση και πήραν προβάδισμα με 2-1.

Ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που μπήκε πολύ δυνατά στο τέταρτο σετ, κατάφερε να προηγηθεί 5-1 και να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού με τον ΠΑΟΚ να κάνει αρκετά λάθη στις επιθέσεις του. Η ομάδα του Ανδρεόπουλου έδειχνε και πάλι ικανή να στείλει το ματς στο τάι-μπρέικ, ωστόσο σταδιακά ο «δικέφαλος του Βορρά» άρχισε να επιστρέφει στο ματς. Με εξαιρετικές επιθέσεις, αμφότερες οι ομάδες, αλλά και με άμυνες για… highlights, το παιχνίδι οδηγήθηκε ξανά στην «κόψη του ξυραφιού». Ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που αποδείχθηκε πιο προσεκτικός και ψύχραιμος στις λεπτομέρειες, με αποτέλεσμα να πάρει το σετ 25-23 με την τελευταία επίθεση να έρχεται από τον κορυφαίο Ερνάντο Γκόμεζ. Έτσι, ο ΠΑΟΚ νίκησε 3-1 και ισοφάρισε τη σειρά.

Τα σετ: 25-12, 21-25, 25-22, 25-23