Πάλη: Οι πρωτιές στο Πανελλήνιο Εφήβων / Νεανίδων (photos)
SHARE

Πάλη: Οι πρωτιές στο Πανελλήνιο Εφήβων / Νεανίδων (photos)

ΕΟΦ Πάλης: Πανελλήνιο εφήβων/νεανίδων: Πρώτευσαν Ευπυρίδαι Άνω Λιοσίων, Αγ. Γεώργιος Σερρών και ΠΣ Ευκαρπίας.

Διαφοροποιημένη μόνο στην κατάταξη των κοριτσιών, ήταν η λίστα των συλλόγων που πρώτευσαν στο εφετινό πανελλήνιο πρωτάθλημα εφήβων ελευθέρας και ελληνορωμαϊκής και νεανίδων, που φιλοξενήθηκε στο κλειστό γυμναστήριο «Γ. Κακούρης» στο Ίλιον. Ευπυρίδαι και Άγιος Γεώργιος Σερρών, όπως και πέρυσι έτσι και εφέτος πήραν την πρωτιά σε ελληνορωμαϊκή και ελευθέρα εφήβων αντίστοιχα, ενώ στα κορίτσια πρώτευσε ο Παλαιστικός Σύλλογος Ευκαρπίας.

Στην ελληνορωμαϊκή, ο σύλλογος των Άνω Λιοσίων συγκέντρωσε 47 βαθμούς και πήρε την πρώτη θέση, αφήνοντας στην δεύτερη τον ΑΑΠ Δράμας (39β.) και στην τρίτη τον ΠΑΟΚ (36β.). Στην ελευθέρα, ο σύλλογος των Σερρών επιβεβαίωσε την κυριαρχία του και με 30 βαθμούς στο σύνολο, έφτασε στην κατάκτηση της πρώτης θέσης, αφήνοντας δεύτερο τον Άτλαντα Καλλιθέας (27β.) και τρίτο τον Πολυνίκη Ταύρου (22β.).

Στις νεάνιδες ο Παλαιστικός Σύλλογος Ευκαρπίας συγκέντρωσε έξι βαθμούς και βρέθηκε στην κορυφή της κατάταξης, αφήνοντας στην δεύτερη θέση η Άθλεση Ιλίου (4β.) και στην τρίτη τον Άτλαντα Καλλιθέας (4β.).

Ο πρόεδρος της ΕΟΦΠ, Κώστας Θάνος, στο περιθώριο της τελετής έναρξης των αγώνων, τίμησε τους Θάνο Πατσέλο και Χρήστο Παππού για την πολυετή προσφορά τους στο άθλημα της πάλης, ενώ ο αντιπρόεδρος της ομοσπονδίας, Δημήτρης Κολιτσόπουλος, πρόσφερε μια ποντιακή λίρα στον αντιδήμαρχο Ιλίου, Ιωάννη Γκιώνη, «χρωστούμενη» από την πρόσφατη κοπή της πίττας του Ηρακλή Περιστερίου! Στην ομιλία του ο κ. Θάνος αποκάλυψε την πρόθεση του Δήμου Ιλίου να διοργανώσει ένα διεθνές τουρνουά μέσα στην επόμενη χρονιά, ώστε η συνεργασία των δύο πλευρών να αποκτήσει ακόμη μεγαλύτερη δυναμική.

Τους απογευματινούς τελικούς τίμησαν με την παρουσία τους ο Δήμαρχος Ιλίου, Ζενέτος Νικόλαος (κήρυξε και την έναρξη των αγώνων), οι αντιδήμαρχοι Γιώργος Λιώσης, Νίκη Βομπιράκη και Γιάννης Χαραλαμπόπουλος καθώς και υπεύθυνος αθλητισμού του Δήμου, Θεόδωρος Δεύτος.

Οι τρεις πρώτοι ανά κατηγορία:

ΕΛΛΗΝΟΡΩΜΑΪΚΗ ΕΦΗΒΩΝ
50 κιλά
1. Κωνσταντίνος Δογάνης (ΠΑΟΚ)
2. Αθανάσιος Ράικος (Μιλτιάδη Μαραθώνα)
3. Μιχάλης Θεοχαρίδης (ΑΑΠ Δράμας)
55 κιλά
1. Χαράλαμπος Αγκαφανίδης (ΑΑΠ Δράμας)
2. Χαράλαμπος Λουκίδης (Ευπυρίδαι)
3. Αλέξανδρος Γεώργιος Καλτάκης (Ευπυρίδαι) 3. Παύλος Χατσατούροβ (Ευπυρίδαι)
60 κιλά
1. Παναγιώτης Ξυνόπουλος (Κρότων Κοζάνης) 2. Φίλιππος Δεμιρκάν (Ευπυρίδαι) 3. Πέτρος Γεροντίδης (ΓΑΣ Οι Ολύμπιοι) 3. Βασίλειος Μπακαβέλος (ΑΑΠ Δράμας)
66 κιλά
1. Μανρίκος Θεοδωρίδης (ΑΣ Διγενή)
2. Μανόλης Αζωίδης (ΑΑΠ Δράμας)
3. Παναγιώτης Σισμανίδης (ΠΑΟΚ)
3. Βασίλειος Μυξάκης (ΠΑΟΚ)
74 κιλά
1. Άλμπερτ Αρτενιάν (ΠΑΟΚ)
2. Ανδρέας Ξανθόπουλος (ΑΑΠ Δράμας)
3. Χαράλαμπος Κουτσουρίδης (ΒΑΟ)
3. Χρήστος Κουτσουρίδης (ΒΑΟ)
84 κιλά
1. Δημήτρης Τσεκερίδης (ΠΑΟΚ)
2. Σταύρος Καταβελάκος (Εθνικός ΓΣ)
3. Ανέστης Ζαριφές (Εορδαία)
3. Παναγιώτης Μαρκούτσας (Ευπυρίδαι)
96 κιλά
1. Κωνσταντίνος Φωτιάδης (Κρότων Κοζάνης) 2. Παναγιώτης Καλτσουκαλάς (ΣΒΑ Τρικάλων) 3. Σπύρος Αθανασόπουλος (Ευπυρίδαι) 3. Κωνσταντίνος Κυπραίος (Μίνωας)
120 κιλά
1. Αναστάσιος Φωτιάδης (Κρότων Κοζάνης)
2. Κίμων Μπαλαμιώτης (Ηρακλής Περιστερίου) 3. Αντώνης Βογιατζάκης (Δόξα Βύρωνα) ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΕΦΗΒΩΝ
50 κιλά
1. Σταύρος Ατζαμίδης (Ν. Καρυπίδης)
55 κιλά
1. Θεοχάρης Καλανίδης (Αγ. Γεώργιος Σερρών) 2. Αθανάσιος Κάνος (Δίας Αχαρνών) 3. Γιώργο Κυβελόφ (Άτλας Καλλιθέας)
60 κιλά
1. Φώτης Παπαδάκης (Άτλας Καλλιθέας)
2. Δημήτρης Εφραιμίδης (Άρης Θεσσαλονίκης) 3. Γεώργιος Μαρτίδης (Ζυγός Καβάλας)
66 κιλά
1. Κύριλλος Μπινενμπάουμ (Πολυνίκης Ταύρου) 2. Ιωάννης Κλιάν (Αναγέννηση Ασπροπύργου) 3. Αλέξανδρος Μαρτίδης (Ζυγός Καβάλας) 3. Κυριάκος Σωτηριάδης (Μακεδόνες Ευόσμου)
74 κιλά
1. Κωνσταντίνος Γκότσης (Αγ. Γεώργιος Σερρών) 2. Παύλος Ματσουκατίδης (Ευκαρπία) 3. Χαράλαμπος Λοϊζίδης (Τιτάνες Μενιδίου) 3. Χρήστος Σαββουλίδης (Πολυνίκης Ταύρου)
84 κιλά
1. Παύλος Σωτηριάδης (Πόντος)
2. Ηλίας Κύδρος (Αγ. Γεώργιος Σερρών)
3. Κωνσταντίνος Καρράς (Βισάλτη)
96 κιλά
1. Αθανάσιος Καπαθανασίδης (Πολυνίκης Ταύρου) 2. Παναγιώτης Ακριτίδης (Αγ. Γεώργιος Σερρών) 3. Ιωάννης Κοτσαϊλίδης (Τιτάνες Μενιδίου) 3. Ραφαήλ Κυριακόπουλος (ΕΑΛ Πήγασος)
120 κιλά
1. Χρήστος Μαυρίδης (ΠΑΟ Βόλου)
2. Χαράλαμπος Αραμπατζάκης (Μακεδόνες Ευόσμου) 3. Σταύρος Ραφαήλ Κατσαμπέκας (ΠΑΟ Βόλου) 3. Γιώργος Ρισκίδης (Άτλας Καλλιθέας) ΝΕΑΝΙΔΕΣ
55 κιλά
1. Ελένη Γκούγια (Άτλας Καλλιθέας)
2. Κατερίνα Τσομαχασβίλι (Ευκαρπία)
59 κιλά
1. Βιργινία Τσακνάκη (Ήφαιστος Βαθυλάκκου) 2. Νίνα Κυριακίδου (Ευκαρπία)
67 κιλά
1. Ειρήνη Γαβρανίδου (Αγ. Νέστωρας Γουμένισας) 2. Ελένη Αναστασιάδου (Μ. Αλέξανδρος Πύδνας Πιερίας)
72 κιλά
1. Αντιγόνη Μαρία Αυγέρη (Άθλεση Ιλίου)
2. Ελευθερία Λιάτσου (Παναιτωλικός)

Δείτε αποκλειστικά βίντεο στο Onsports TV

Δείτε τις φωτογραφίες:

3 PHOTOS
Η απάντηση Ουάρντα στα σενάρια περί φυγής του από τον ΠΑΟΚ (photo)
Η απάντηση Ουάρντα στα σενάρια περί φυγής του από τον ΠΑΟΚ (photo)
Ολυμπιακός: Πέταξε το... μπαλάκι στον Μαρτίνς ο Τουρέ!
Ολυμπιακός: Πέταξε το... μπαλάκι στον Μαρτίνς ο Τουρέ!
Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: Διπλό που πρέπει να πάρει!
Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: Διπλό που πρέπει να πάρει!
Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (14/11)
Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (14/11)


Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies