Παναθηναϊκός – ΑΕΚ 3-2: Τρένο στο παρκέ, τρέλα στην εξέδρα (video)

Το καλύτερο παιχνίδι του φετινού πρωταθλήματος διεξήχθη στην Κυψέλη όπου ο Παναθηναϊκός πήρε την 3η του συνεχόμενη νίκη επικρατώντας 3-2 της ΑΕΚ σε ένα παιχνίδι που διήρκησε λίγο λιγότερο από τρεις ώρες!

Καρδιές έσπασαν στο κλειστό της Κυψέλης εκεί όπου ο Παναθηναϊκός υποδέχτηκε την ΑΕΚ σε ένα γεμάτο γήπεδο όπου διεξήχθη ένα από τα πιο εντυπωσιακά παιχνίδια στο ελληνικό βόλεϊ που διήρκησε λίγο λιγότερο από τρεις ώρες, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει την τρίτη του συνεχόμενη νίκη επικρατώντας 3-2 για να ξεφύγει για πρώτη φορά από την τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Από το πρώτο σετ υπήρξε μεγάλο ντέρμπι για τις δύο ομάδες με την ΑΕΚ να επικρατεί 29-27 και να παίρνει ψυχολογία για το δεύτερο. Εκεί όμως, ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος και ισοφάρισε σε 1-1 επικρατώντας 25-22.

Στη συνέχεια το «τριφύλλι» πήρε και το προβάδισμα επικρατώντας ξανά εντυπωσιακά 27-25. Στο τέταρτο σετ, η ΑΕΚ έδειξε χαρακτήρα και μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά επικράτησε για να ισοφαρίσει με 31-29.

Όλα, κρίθηκαν στο tie break όπου εκεί η ΑΕΚ έχασε τέσσερα match point για να ηττηθεί τελικά 20-18 και να πάρει ο Παναθηναϊκός τη σπουδαία νίκη.