Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 2-1: Ξέσπασε, πιέστηκε αλλά άντεξε και έμεινε κορυφή (photos)

Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ: «Ερυθρόλευκο» βάφτηκε το ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής, με τους Πειραιώτες να επικρατούν 2-1 του «Δικέφαλου του Βορρά» και να επιστρέφουν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Ένα ξέσπασμα στο πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετό για τους Πρωταθλητές Ελλάδας να πάρουν το ντέρμπι, μια και με «δράστες» τους Αγκιμπού Καμαρά και Γιώργο Μασούρα πήραν σημαντικό προβάδισμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο άντεξαν στην πίεση του ΠΑΟΚ, ο οποίος μείωσε με τον Τόμας Μουργκ, διαμαρτύρεται για την τελευταία φάση του αγώνα σε μονομαχία του Αυστριακού με τον Ρέαμπτιουκ για πέναλτι του Μολδαβού.

Έτσι, ο Ολυμπιακός επέστρεψε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας 17 βαθμούς συγκομιδή έπειτα από 7 αναμετρήσεις και είναι στο +1 από την ΑΕΚ και στο +4 από τον ΠΑΟΚ και τον Βόλο.

Χαμηλό τέμπο

Στα πρώτα λεπτά το παιχνίδι δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας. Οι δύο ομάδες έδειξαν επηρεασμένες από τα ευρωπαϊκά τους ματς, με αποτέλεσμα ο ρυθμός να είναι ιδιαίτερα χαμηλός. Οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να «χτυπήσουν» από τα δεξιά με τον Γκάρι Ροντρίγκες που ήταν κινητικός, την στιγμή που οι «ασπρόμαυροι» αναζητούσαν τον Μπίσεσβαρ στα αριστερά.

Πάντως, το «συγκρότημα» του Πέδρο Μαρτίνς ευτύχησε να προηγηθεί στην πρώτη καλή στιγμή που δημιούργησε. Οι Ρέαμπτσιουκ και Αγκιμπού Καμαρά μάρκαραν τον Εσίτι έξω από την περιοχή των φιλοξενούμενων, ο Αφρικανός πήρε τη μπάλα έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στην εστία του Πασχαλάκη που δεν αντέδρασε.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να «χτίσει» στο προβάδισμα που πήρε, απείλησε στο 28’ με το μακρινό σουτ του Μαντί Καμαρά, που πέρασε άουτ, ενώ στο επόμενο λεπτό, ο Ελ Αραμπί έχασε μοναδική διπλή ευκαιρία, καθώς έκανε το σουτ, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι, επέστρεψε στον Μαροκινό που πήρε την κεφαλιά, αλλά και πάλι η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι και πέρασε άουτ.

Όμως, στο 31’ οι «ερυθρόλευκοι» διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Γιώργο Μασούρα. Ο Αγκιμπού Καμαρά πήρε τη μπάλα στον άξονα, έκανε την κούρσα, είδε την κίνηση του Έλληνα εξτρέμ, ο οποίος με πλασέ στην κίνηση διαμόρφωσε το 2-0.

Οι Θεσσαλονικείς θέλησαν να αντιδράσουν και στο 35’ έφτασαν με αξιώσεις στην περιοχή του Βατσλίκ, αλλά το σουτ του Σβαμπ από γύρισμα του Ζίβκοβιτς πέρασε άουτ, δίπλα από το δεξί δοκάρι του Τσέχου πορτιέρο. Στα επόμενα λεπτά, οι γηπεδούχοι θέλησαν να απειλήσουν με τα σουτ των Μαντί Καμαρά (37’) και Κένι Λαλά (39’) αλλά δεν βρήκαν στόχο.

Εκκίνηση με δοκάρι

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να ελέγξει τον ρυθμό του αγώνα. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν αφήσει την πρωτοβουλία στους φιλοξενούμενους και προσπάθησαν να πιέσουν στην επίθεση. Μάλιστα, στο 51’ ο Αγκιμπού Καμαρά έχασε την ευκαιρία να πετύχει το δεύτερο τέρμα του, όταν έκανε το σουτ, ο Πασχαλάκης απέκρουσε, η μπάλα βρήκε στο δεξί δοκάρι και κατέληξε κόρνερ, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Σισέ έκανε επιθετικό φάουλ.

Στο 58’ ο ΠΑΟΚ έχασε μοναδική ευκαιρία να μειώσει και να μπει και πάλι στη διεκδίκηση του αγώνα. Ο Ζίβκοβιτς εκτέλεσε το φάουλ, ο Μιχαηλίδης βρέθηκε μόνος του στο δεύτερο δοκάρι, έκανε το δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Βατσλίκ.

Ο Λουτσέσκου άλλαξε όλο το… ματς

Στο 59’ ο Ραζβάν Λουτσέσκου θέλησε να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του. Οι Βιεϊρίνια, Μιτρίτσα και Σφιντέρσκι πέρασαν στον αγωνιστικό χώρο, με τον Ρουμάνο να αποτελεί τον παίκτη που προκάλεσε πολλά προβλήματα στην άμυνα των γηπεδούχων.

Ο ΠΑΟΚ άρχισε να πιέζει με περισσότερο ζήλο την περιοχή του Ολυμπιακού, κέρδισε πολλές στημένες φάσεις, την στιγμή που οι Πειραιώτες έδειχναν να μην μπορούν να ελέγξουν το κέντρο. Αυτός ήταν και ο λόγος που ο Μπουχαλάκης μπήκε αντί του Μαντί Καμαρά, αλλά οι «ασπρόμαυροι» συνέχιζαν να δημιουργούν επικίνδυνες καταστάσεις.

Στο 70’ ο Ελ Καντουρί είδε τον Παπασταθόπουλο να βάζει σωστά τη κόντρα στο σουτ που επιχείρησε, ενώ στο επόμενο λεπτό, ο Μπουχαλάκης σταμάτησε το γύρισμα του Ροντρίγκο προς τον Μαροκινό μεσοεπιθετικό. Στο 78’ ο Ραζβάν Λουτσέσκου αναγκάστηκε να «κλείσει» τις αλλαγές του με τον Μουργκ να μπαίνει αντί του Μιτρίτσα που τραυματίστηκε.

Στο 80’ ο Τικίνιο θέλησε να απειλήσει, αλλά το σουτ του κόντραρε στον Βαρέλα, ενώ στην εξέλιξη της φάσης, ο Βραζιλιάνος έπιασε την κεφαλιά, που πέρασε άουτ. Μάλιστα, στο επόμενο λεπτό, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μειώσει με τον Μουργκ. Ο Ελ Καντουρί έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και με σουτ στην κίνηση, ο Αυστριακός νίκησε τον Βατσλίκ για το 2-1.

Στα επόμενα λεπτά ο «Δικέφαλος του Βορρά» προσπάθησε να αυξήσει την πίεσή του προς την περιοχή του Ολυμπιακού, αλλά αδυνατούσε να φτιάξει κλασική ευκαιρία. Πάντως στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης οι «ασπρόμαυροι» διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι σε «μονομαχία» του Ρέαμπτσιουκ με τον Μουργκ, αλλά ο διαιτητής, έπειτα και από την υπόδειξη του VAR έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι, με τους Πρωταθλητές Ελλάδας να πανηγυρίζουν τη νίκη.