ΑΕΛ-Άρης 0-3: Manος of the match κι επιστροφή στην κορυφή (video+photos)

ΑΕΛ-Άρης: Με δύο γκολ του Δημήτρη Μάνου και μια γκολάρα του Σίλβα ο Άρης επικράτησε 3-0 της Λάρισας στο Αλκαζάρ και έπιασε ξανά τον Ολυμπιακό στην κορυφή της βαθμολογίας της Super League!

Στις νίκες και τις καλές εμφανίσεις επέστρεψε ο Άρης και ταυτόχρονα επέστρεψε και στην κορυφή της βαθμολογίας, μαζί με τον Ολυμπιακό!

Οι Θεσσαλονικείς γνώρισαν την πρώτη τους ήττα το περασμένο Σάββατο από τους «ερυθρόλευκους», αλλά αντέδρασαν σήμερα κόντρα στην ΑΕΛ στο Αλκαζάρ, επικρατώντας με 3-0, έχοντας ως κορυφαίο παίκτη τον Δημήτρη Μάνο που πέτυχε σε καθοριστικά σημεία τα δύο πρώτα γκολ της ομάδας του.

Εξαιρετικός και ο τερματοφύλακας Σιαμπάνης, ο οποίος κατέβασε ρολά και γλίτωσε σε αρκετές στιγμές την ομάδα του από το γκολ της ισοφάρισης στο 0-1, ενώ ο Σίλβα έβαλε το κερασάκι στην τούρτα με ένα καταπληκτικό γκολ στην τελευταία φάση του αγώνα!

Καλύτερη η ΑΕΛ, το γκολ ο Άρης

Η ΑΕΛ μπήκε με διάθεση για να πιέσει τον Άρη στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως οι παίκτες της δεν είχαν καθαρό μυαλό στην τελική πάσα. Οι Θεσσαλονικείς απ’ την πλευρά τους άρχισαν να ανεβάζουν «στροφές» μετά το πρώτο τέταρτο κι αφού έχασαν μία πρώτη ευκαιρία με τον Δεληζήση στο 15’ (κεφαλιά άουτ), πήραν το προβάδισμα στο 18’ με εξαιρετική κεφαλιά του Μάνου έπειτα από σέντρα του Σάκιτς.

Ο Άρης συνέχισε να είναι άκρως επιθετικός κι έχασε άλλες δύο ευκαιρίες σε διάστημα δύο λεπτών με τους Μάνο (πλασέ στο 43’) και Ρόουζ (κεφαλιά στο 44’), όμως ο Νάγκι «κράτησε» το σκορ στο 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΛ έχασε τεράστιες ευκαιρίες με τον Τρούγιτς στο 59’ και με τον Φίλιπ στο 61’, όμως και στις δύο περιπτώσεις ο Σιαμπάνης έδειξε εξαιρετικά αντανακλαστικά.

Στο 62’ ακυρώθηκε γκολ του Γκαρσία, καθώς στο VAR φάνηκε πως ο Μπερτόλιο που ήταν οριακά οφσάιντ επηρέαζε τη φάση. Ο Άρης, ωστόσο, κατάφερε να βρει και δεύτερη φορά δίκτυα στο 73’ και πάλι με τον Μάνο, με κοντινό πλασέ έπειτα από ασθενή απόκρουση του Νάγκι στο πρώτο σουτ του Ρόουζ.

Τα τελευταία λεπτά έμοιαζαν με... τυπική διαδικασία, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν τελικά κι σε τρίτο γκολ μετά από καταπληκτική προσπάθεια και γωνιακό σουτ του Σίλβα, ο οποίος ακινητοποίησε πρώτα με μία ντρίμπλα, όλη την άμυνα της ΑΕΛ.

Διαιτητής: Δημήτρης Καραντώνης (Ημαθίας)

Κίτρινες: Κωστή, Σπαρβ, Μούζεκ, Φιλίπ - Γκάμα

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΛ (Γ. Τάτσης): Νάγκι, Μπέρτος, Ηλιάδης (52’ Γκαζάλ), Ζίζιτς, Φίλιπ, Σπαρβ (81’ Γλυνός), Μούζεκ, Πλατέλλας (52’ Πινακάς), Κρούγιτς, Κωστή (52’ Τόρζε), Ντουρμισάι,

ΑΡΗΣ (Α. Μάντζιος): Σιαμπάνης, Σάκιτς, Ρόουζ, Δεληζήσης, Γκανέα, Σάσα (69’ Κάτσε), Ματίγια, Μπερτόλιο (69’ Σίλβα), Γκάμα (77’ Μαντσίνι), Γκαρσία (90’ Μπαγκαλιάνης), Μάνος (77’ Λόπεθ).