Άρης-ΠΑΣ Γιάννινα 2-2: Δεν έφτανε το δεύτερο ημίχρονο, τρομερός ο ΠΑΣ (photos+video)

Χωρίς νικητή (2-2) έληξε το παιχνίδι του Άρη με τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Χορταστικό παιχνίδι έγινε στο «Κλ. Βικελίδης», όπου Άρης και ΠΑΣ Γιάννινα αναδείχτηκαν ισόπαλοι 2-2. Οι Γιαννιώτες αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους και προηγήθηκαν 0-2 με γκολ των Νάουμετς και Παντελάκη, σκορ που διατηρήθηκε ως την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Στη συνέχεια ο Άρης αντέδρασε, με τον Φετφατζίδη στο τελευταίο ίσως του παιχνίδι στην ομάδα, καθώς ετοιμάζεται να πάει στην Αλ Χορ, μείωσε σε 1-2 και ο Ματίγια με εκτέλεση φάουλ ισοφάρισε σε 2-2, που διατηρήθηκε ως το τέλος.

Ο ενθουσιώδης ΠΑΣ σόκαρε τον Άρη

Με αλλαγές παρέταξε ο Άκης Μάντζιος τον Άρη, στο ντεμπούτο του στον πάγκο, ενώ ο ΠΑΣ Γιάννινα κατέβηκε με σχεδόν ίδια ενδεκάδα σε σχέση με την πρόβα τζενεράλε κόντρα στην ΑΕΛ την περασμένη εβδομάδα. Η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη ξεκίνησε το παιχνίδι με τον ενθουσιασμό της επιστροφής στη Super League, αιφνιδιάζοντας τους «κίτρινους».

Οι Γιαννιώτες έκαναν αισθητή την παρουσία τους με κάποια σουτ, αλλά ο Άρης έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 10’ με τον Χουτεσιώτη να αποκρούει το σουρ του Μπερτόλιο. Στο 15’ όμως ο Νάουμετς με εξαιρετικό σουτ νίκησε τον Κουέστα και έκανε το 0-1 για τον ΠΑΣ. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά στο 22’ από κόρνερ του Καρτάλη, ο Κουέστα έκανε λάθος έξοδο και ο Εραμούσπε στο δεύτερο δοκάρι έπιασε την κεφαλιά και ο Παντελάκης με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-2.

Ο Άρης προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά δεν έβρισκε χώρους, με τον Μπερτόλιο να είναι ιδιαίτερα δραστήριος. Ωστόσο, οι «κίτρινοι» δεν μπορούσαν να σκοράρουν, ενώ ο ΠΑΣ απειλούσε με κάποιες αντεπιθέσεις.

Αντέδρασε με ποιότητα ο Άρης

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Άρη να μπαίνει πιο δυνατά και γρήγορα να πετυχαίνει το γκολ. Στο 48’ ο Φετφατζίδης με εξαιρετικό σουτ νίκησε τον Χουτεσιώτη και μείωσε σε 1-2. Οι «κίτρινοι» συνέχισαν να πρεσάρουν, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης. Στο 67’ ο Άρης έφτασε στην ισοφάριση 2-2, χάρη στην εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Ματίγια.

Το παιχνίδι πήρε μια άγρια ομορφιά στη συνέχεια. Ο Αργύρης Γιαννίκης προσπάθησε με αλλαγές να βελτιώσει την εικόνα της ομάδας του, που στο πρώτο 25λεπτο του δευτέρου μέρους είχε κλειστεί στην άμυνα. Ο ΠΑΣ δεν μπορούσε με ευκολία να φτάσει στα καρέ του Κουέστα, αλλά ούτε ο Άρης γινόταν απειλητικός, με τις μονομαχίες να είναι δυνατές. Στα τελευταία λεπτά και οι δύο ομάδες προσπάθησαν για το γκολ της νίκης, αλλά χωρίς αποτέλεσμα, με το 2-2 να είναι το τελικό σκορ.

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Δεληζήσης, Γκάνεα, Ντάτκοβιτς (46’ Τζέγκο), Ροζ, Σάσα (66’ Μαντσίνι), Ματίγια, Γκάμα, Φετφατζίδης, Μπερτόλιο (77’ Μάνος), Λόπεθ.

ΠΑΣ Γιάννινα (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Παντελάκης, Εραμούσπε, Σάλιακας, Πίρσμαν, Σιόντης, Καρτάλης (63’ Ντομίνγκεθ), Νάουμετς (46’ Κάστρο), Παμλίδης (86’ Λιάσος), Λέο (56’ Λώλης), Κριζμάν.

Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: LIVE το Game 2 της σειράς των playoffs της Euroleague
Δ. Γιαννακόπουλος: Επέστρεψε στο ΟΑΚΑ και γνώρισε την αποθέωση!
Επίσημη η παραμονή του Τσάβι στην Μπαρτσελόνα
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: «Νάτοι, νάτοι οι Πρωταθλητές» - Η ατμόσφαιρα στην «OPAP Arena» κι η αποθέωση