Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός: «Βουτιά» Βαλμπουενά και πέναλτι για το stop του Διούδη! (photos+video)

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός: Ο Κομίνης πήγε να βάλει μπροστά στο σκορ τους Πειραιώτες στο ΟΑΚΑ με ανύπαρκτο πέναλτι, αλλά ο Σωκράτης Διούδης «ψώνισε» τον Βαλμπουενά και κράτησε το «μηδέν» για το «τριφύλλι»!

Ο Παναθηναϊκός των πολλών προβλημάτων κατάφερε να αμυνθεί σωστά στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στον Ολυμπιακό και να μην κινδυνεύσει ιδιαίτερα από τους «ερυθρόλευκους». Μάλιστα, οι «πράσινοι» είχαν και καλές στιγμές όπου θα μπορούσαν να ανοίξουν το σκορ με Μακέντα και Μπουζούκη στο ξεκίνημα του ματς.

Στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου, ωστόσο, τα δεδομένα λίγο έλειψε να ανατραπούν. Σε ένα μαρκάρισμα του Ανουάρ στον Βαλμπουενά, ο Κομίνης αρχικά έδωσε φάουλ. Ο Γάλλος άσος του Ολυμπιακού ήταν εντός περιοχής, με τη διαφορά όμως πως δεν υπήρχε στη φάση καμία παράβαση από τον χαφ του Παναθηναϊκού που δεν ακούμπησε καθόλου τον παίκτη των Πειραιωτών ο οποίος «βούτηξε» θεαματικά για να πάρει κάτι υπέρ του.

Ο Κομίνης συμβουλεύτηκε αρχικά τους Σκουλά και Νικολακάκη που ήταν στο VAR, ωστόσο, όσα του είπαν δεν ήταν αρκετά ξεκάθαρα. Έτσι, ο ρέφερι από τη Θεσπρωτία πήγε μόνος του να δει τη φάση στο μόνιτορ. Εκεί, παρότι φάνηκε ξεκάθαρα πως δεν υπήρχε παράβαση, πήρε την απόφαση να καταλογίσει πέναλτι. Μάλιστα, ο Γιώργος Δώνης του ζήτησε να δει ξανά το επόμενο ριπλέι όπου φαινόταν να μην υπάρχει παράβαση από τον Ανουάρ πάνω στον Βαλμπουενά και για αυτό τιμωρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

Εν τέλει, ο Γάλλος πήρε την εκτέλεση με τον Διούδη να διαλέγει τη σωστή γωνία και να αποκρούει εντυπωσιακά για να κρατήσει το 0-0 στο πρώτο ημίχρονο του Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός στο ΟΑΚΑ.

ATP: Ο Τζόκοβιτς στην κορυφή για 417η εβδομάδα, στο Νο11 ο Τσιτσιπάς
Λάτσιο: Εποχή Τούντορ στην ομάδα της Ρώμης
Σαρακοστή: Τα οφέλη της νηστείας για τον οργανισμό και τα δημοφιλέστερα τρόφιμα
Λαμία: Πέθανε ο παλαίμαχος ποδοσφαιριστής Γιώργος Δρίβας