ΠΑΣ Γιάννινα - Ολυμπιακός 3-1 (photos)

Φουριόζος… για τα play offs της Super League εμφανίζεται ο ΠΑΣ Γιάννινα, πανηγυρίζοντας μεγάλη νίκη 3-1 επί του Ολυμπιακού στους «Ζωσιμάδες» και μείωσε στους δύο βαθμούς την απόσταση από τον 4ο Αστέρα Τρίπολης.

Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη εμφανίστηκε… διαβασμένη κόντρα στους «ερυθρόλευκους» εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των φιλοξενούμενων στην άμυνα και με δυνατό… όπλο τις εξαιρετικές κόντρες, πήρε τη νίκη 3-1, χάρις στα τέρματα των Ίλιτς (32’), Μανιά (42’) και Ακόστα (74’), ενώ τελείωσε τον αγώνα με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Ακόστα στο 89’. Από την άλλη, το «συγκρότημα» του Βίτορ Περέιρα, ήταν… άχρωμο επιθετικά, μια και δεν απείλησε σημαντικά την εστία του Βελλίδη, με εξαίρεση το γκολ του Μιλιβόγεβιτς (68’).

Οι Πειραιώτες γνώρισαν την ήττα για τέταρτο παιχνίδι τη φετινή σεζόν, τρίτη εκτός έδρας, ενώ δέχθηκαν τρία τέρματα, έπειτα από έναν χρόνο και έναν μήνα και την ήττα της προηγούμενης σεζόν 3-0 από τον Παναθηναϊκό στο «Γ. Καραϊσκάκης». Παράλληλα, οι φιλοξενούμενοι έχασαν σημαντική ευκαιρία να… αγκαλιάσουν και τον φετινό τίτλο και πλέον αναζητούν τέσσερις βαθμούς στα επόμενα πέντε ματς για να εξασφαλίσουν και μαθηματικά το πρωτάθλημα.

Η εξέλιξη του αγώνα

PASOlympiMesaVroxi

Το παιχνίδι ξεκίνησε νευρικά και από τις δύο ομάδες, μια και αμφότερες αναζητούσαν τα… πατήματά τους στον βαρύ αγωνιστικό χώρο των «Ζωσιμάδων», ελέω της συνεχόμενης βροχόπτωσης που έπληξε την πόλη των Ιωαννίνων. Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και έψαξε τους… διαδρόμους προς την εστία του Βελλίδη, ενώ ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε αφήσει… χώρο στους φιλοξενούμενους θέλοντας να χτυπήσει στις κόντρες. Η πρώτη μεγάλη στιγμή του αγώνα ήταν για τους Πειραιώτες, οι οποίοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, όταν ο Ντομίνγκεζ δεν κατάφερε να βάλει την προβολή στο γύρισμα του Ντοσεβί και ο Ντάσιος έδιωξε σε κόρνερ, ενώ στην εξέλιξη της φάσης, ο Βελλίδης μπλόκαρε το σουτ του Χάρα, μέσα από την περιοχή.

Η… απάντηση των Ηπειρωτών ήρθε τρία λεπτά αργότερα, όταν ο Τσάβες πήρε την κεφαλιά, έπειτα από φάουλ του Ίλιτς, αλλά ο Ρομπέρτο έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ, ενώ στο 20’ το σουτ του Τσάβες εκτός περιοχής, πέρασε άουτ. Οι «ερυθρόλευκοι» θέλησαν να απειλήσουν στο 23’ με το σουτ του Ντομίνγκεζ μέσα από την περιοχή, όμως, ο Βελλίδης έδιωξε σε κόρνερ και στην επόμενη φάση, η κεφαλιά του Μιλιβόγεβιτς πέρασε άουτ. Το «συγκρότημα» του Πειραιά συνέχισε να έχει ανούσια υπεροχή και το… πλήρωσε στο 32’ με… δράστη τον Ίλιτς. Ο Μιλιβόγεβιτς έκανε το λάθος στη μεσαία γραμμή, ο Ακόστα βρήκε με τη μία τον Σέρβο και αυτός από πλάγια θέση, νίκησε τον Ρομπέρτο για το 1-0.

PASOlympiMesaIlic

Οι φιλοξενούμενοι θέλησαν να αντιδράσουν άμεσα, ωστόσο, στο 37’ ο Φορτούνης έχασε μεγάλη ευκαιρία για να φέρει το ματς στα ίσια, όταν απέναντι στον Βελλίδη, ανενόχλητος, έκανε το πλασέ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Για μία ακόμα φορά, ο ΠΑΣ Γιάννινα βγήκε… ζωντανός από μια επικίνδυνη κατάσταση και στο 42’ ο Μανιάς έδωσε… αέρα δύο τερμάτων στον γηπεδούχο. Ο Ίλιτς βγήκε στην «πλάτη» του Ολυμπιακού, καθυστέρησε, αλλά έδωσε στον Έλληνα άσο και αυτός από πλάγια θέση, έστειλε τη μπάλα στην εστία του Ρομπέρτο για το 2-0.

«Ερυθρόλευκη» κατοχή χωρίς… απειλές

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν αυτοί που είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως, οι Ηπειρώτες ήταν εξαιρετικά επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις. Μάλιστα, στο 56’ έφτασαν κοντά στο γκολ με τον Ακόστα, αλλά η σέντρα σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ, ενώ στο 60’ το τέρμα του Ίλιτς, έπειτα από νέα κόντρα των γηπεδούχων, ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ. Ο Βίτορ Περέιρα θέλησε να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του και πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Μπενίτες, ο οποίος έδωσε… πνοή στους Πειραιώτες, αλλά δεν άλλαξε… δραματικά τα δεδομένα.

Ο Παραγουανός ήταν ο παίκτης που απείλησε για πρώτη φορά για τους φιλοξενούμενους στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα, στο 61’ αλλά ο Βελλίδης μπλόκαρε, ενώ στο επόμενο λεπτό και πάλι ο Λατίνος έκανε το σουτ, όμως, η μπάλα πέρασε άουτ. Η πίεση του Ολυμπιακού έφερε… καρπούς έξι λεπτά αργότερα, όταν ο Μιλιβόγεβιτς έπιασε το δυνατό σουτ, εκτός περιοχής, η μπάλα πήρε περίεργα φάλτσα και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον πορτιέρο του ΠΑΣ Γιάννινα. Το τέρμα των φιλοξενούμενων φαίνεται πως… ξύπνησε το «συγκρότημα» του Γιάννη Πετράκη, μια και βγήκε και πάλι στην επίθεση.

PASOlympiMesaAkosta

Απείλησε αρχικά στο 69’ με το σουτ του Τσάβες, όμως ο Ρομπέρτο μπλόκαρε και στο επόμενο λεπτό, ο τερματοφύλακας των «ερυθρόλευκων» απέκρουσε με δυσκολία το δυνατό σουτ του Ίλιτς έξω από την περιοχή. Η ομάδα του Βίτορ Περέιρα δεν… άκουσε τον κώδωνα του κινδύνου με τις ευκαιρίες των γηπεδούχων και αναζήτησε το γκολ της ισοφάρισης. Μάλιστα στο 74’ έχασε διπλή ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσια, αρχικά με την κεφαλιά του Κασάμι, που αποκρούστηκε στη γραμμή από αμυντικό του ΠΑΣ Γιάννινα και εν συνεχεία με το γύρισμα του Μπενίτες, αλλά στην κόντρα, οι Ηπειρώτες «κλείδωσαν» το «τρίποντο».

Ο Τσάβες έβγαλε τους γηπεδούχους στην κόντρα, την κατάλληλη στιγμή πέρασε απίστευτη κάθετη μπαλιά στον Ακόστα, ο οποίος έμεινε… όρθιος στην πίεση του Ντοσεβί και απέναντι στον Ρομπέρτο, με πλασέ, διαμόρφωσε το τελικό 3-1. Στα επόμενα λεπτά, οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να φτάσουν στο γκολ που θα τους έδινε και πάλι ελπίδες για ένα θετικό αποτέλεσμα, όμως, στο 80’ το φάουλ του Μιλιβόγεβιτς πέρασε άουτ και στο επόμενο λεπτό, ο Βελλίδης μπλόκαρε το σουτ του Χάρα. Ο ΠΑΣ Γιάννινα ολοκλήρωσε τον αγώνα με παίκτη λιγότερο, καθώς στο 89’ ο Ακόστα αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε.

Ο κορυφαίος του αγώνα

PASOlympiMesaMVP

Οι Τσάβες και Ίλιτς… μονομάχησαν για τον τίτλο του πολυτιμότερου του αγώνα, ο Σέρβος σημείωσε ένα γκολ και είχε μία ασίστ στο τέρμα του Μανιά, αλλά ο Αργεντίνος ήταν αυτός που προκάλεσε τα περισσότερα προβλήματα στην άμυνα του Ολυμπιακού και… κέρδισε στο… νήμα.

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Στρούνα, Μανιάς (77’ Μπέριος), Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Ντάσιος (46’ λ.τρ. Ναδάλες), Τσουκαλάς, Ίλιτς (90’ Σαπαλίδης), Τσάβες, Ακόστα, Χαρίσης.

Ολυμπιακός (Βίτορ Περέιρα): Ρομπέρτο, Σαλίνο, Μαζουάκου, Σιόβας, Μποτία, Μιλιβόγεβιτς, Εντινγκά (65’ Κασάμι), Ντομίνγκεζ (65’ Φουστέρ), Φορτούνης (52’ Μπενίτες), Ντοσεβί, Χάρα.

Θυμηθείτε τα γκολ και την εξέλιξη του αγώνα, όπως σας τον πρόσφερε το Onsports…