Άμυνα… σουρωτήρι!

Τα 35 γκολ που έχει ήδη δεχθεί η ΑΕΚ στο πρωτάθλημα, αποτελούν αρνητικό ρεκόρ, σε περίοδο 30 αγώνων!

Η «εξάρα» στο Καραϊσκάκη δεν αποτέλεσε μόνο μια από τις βαρύτερες ήττες στην ιστορία της ΑΕΚ, αλλά την ίδια ώρα με τα έξι τέρματα που δέχθηκε απο τον Ολυμπιακό... κατέγραψε αρνητικό ρεκόρ σε παθητικό τερμάτων στο πρωτάθλημα.
Αναφερόμαστε φυσικά, στην περίοδο από τότε που οι ομάδες έγιναν 16 στην Α’ Εθνική και παράλληλα οι αγώνες μειώθηκαν σε 30.
Συγκεκριμένα, μετά το χθεσινό 6-0, το παθητικό της ΑΕΚ έφτασε… αισίως τα 35 γκολ, σε 27 αγώνες! Αξίζει να αναφέρουμε ότι το προηγούμενο αρνητικό ρεκόρ, ήταν αυτό της περσινής σεζόν (2009-10), όταν η ομάδα τελείωσε το πρωτάθλημα έχοντας δεχθεί 31 τέρματα. Αυτή την ώρα δηλαδή, έχει δεχθεί 4 τέρματα περισσότερα και πιθανότατα αυτός ο αριθμός θα αυξηθεί, καθώς απομένουν άλλοι τρεις αγώνες.
Το… θετικό είναι ότι η ΑΕΚ δύσκολα θα προλάβει να «σπάσει» το ρεκόρ όλων των εποχών, που είναι τα 42 τέρματα από την περίοδο 1980-81. Με τη βασική διαφοροποίηση βέβαια πως τότε το πρωτάθλημα είχε 34 αγωνιστικές. Ακόμα και τότε μάλιστα, η ομάδα είχε σταθεί αξιοπρεπώς επιθετικά, σκοράροντας 63 γκολ, ενώ τώρα έχει μόλις 42 στο ενεργητικό της!

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (30/04) - Με Game 3 για Παναθηναϊκό AKTOR και Ολυμπιακό
Παναθηναϊκός AKTOR: Στο Βελιγράδι για να πάρει και πάλι το πλεονέκτημα
NBA: Οι Σπερς και οι Πέισερς θα παίξουν δύο αγώνες στο Παρίσι το 2025
Champions League: Έτσι θα ήταν σήμερα το παζλ της σεζόν 2024/25