Φούντας: Εκτός αγώνα μετά την καταγγελία για ρατσιστική επίθεση - Δεν συνέχιζαν οι παίκτες της Ίντερ

Διαστάσεις έχει πάρει η καταγγελία για ρατσιστική επίθεση του Ταξιάρχη Φούντα σε παίκτη της Ίντερ Μαϊάμι.

Αντιμέτωπος με μια πολύ σοβαρή καταγγελία βρίσκεται ο Ταξιάρχης Φούντας.

Ο διεθνής Έλληνας επιθετικός φέρεται να έκανε ρατσιστική επίθεση κατά του Ντάμιεν Λόου, στην αναμέτρηση της DC United με την Ίντερ Μαϊάμι.

Μάλιστα, ο παίκτης της Ίντερ, Ντεάντρε Γέντλιν αποκάλυψε πως η ομάδα του δεν θα συνέχιζε τον αγώνα αν ο Φούντας δεν γινόταν αλλαγή.

Οι παίκτες μετέφεραν την απόφασή τους στον προπονητή Φιλ Νέβιλ και λίγα λεπτά αργότερα, ο άλλοτε συμπαίκτης του Άγγλου τεχνικού στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και προπονητής της Ντι Σι Γιουνάιτεντ, Γουέιν Ρούνεϊ, έβγαλε εκτός αγώνα τον Φούντα.

Μάλιστα μετά τη λήξη της αναμέτρησης ο Φιλ Νέβιλ δήλωσε: «Χρησιμοποιήθηκε μια λέξη που είναι απαράδεκτη στην κοινωνία. Είναι η χειρότερη λέξη στον κόσμο».

Από την πλευρά του ο προπονητής του Φούντα, Γουέιν Ρούνεϊ, είπε: «Υπήρξε μια καταγγελία, η οποία είμαι βέβαιος ότι θα διερευνηθεί. Δεν μπορώ να πω πολλά περισσότερα».

Θέση πήρε και η DC United μέσω του εκπροσώπου της: «Η ομάδα έχει λάβει γνώση των ισχυρισμών που αφορούν έναν παίκτη κατά τη διάρκεια του αγώνα εναντίον της Ίντερ Μαϊάμι. Ο σύλλογος θα συνεργαστεί στενά με το MLS και την Ίντερ Μαϊάμι για να ερευνήσει το περιστατικό».

Ο Έλληνας επιθετικός, ισοφάρισε στο 58ο λεπτό σε 2-2, ενώ το τελικό σκορ (2-3), διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις του αγώνα (90+4`), ο Γκονζάλο Ιγκουαΐν.

Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ