Copa Africa: Παίκτης του ΠΑΟΚ έστειλε την Μπουρκίνα Φάσο στους "8" - ΕΠΙΚΟΣ πανηγυρισμός (vid+pics)

Copa Africa: Ο Ουεντραόγκο του ΠΑΟΚ ευστόχησε στο τελευταίο πέναλτι κι έστειλε την Μπουρκίνα Φάσο στα προημιτελικά. Τρελός πανηγυρισμός από τον τερματοφύλακα.

Ο ΠΑΟΚ έχει παίκτη πλέον στα προημιτελικά του Copa Africa.

Την πρόκρισή της πανηγύρισε η Μπουρκίνα Φάσο, η οποία επικράτησε με 7-6 στη διαδικασία των πέναλτι (1-1κ.α. & παρ.) της Γκαμπόν στο «Stade Limbe» του Καμερούν, στο πλαίσιο της νοκ άουτ φάσης των «16» της διοργάνωσης.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 28΄ με τον Τραορέ, ο οποίος δέκα λεπτά νωρίτερα είχε αστοχήσει σε πέναλτι, για να ισοφαρίσει η Γκαμπόν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα, παρά το γεγονός ότι έπαιζε με παίκτη λιγότερο, μετά την αποβολή του Ομπίσα στο 68΄ με δεύτερη κίτρινη.

Η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην παράταση, χωρίς να αλλάξει το σκορ, με τις δύο ομάδες να λύνουν τις διαφορές τους στα πέναλτι και τον 22χρονο μέσο του ΠΑΟΚ Ισμαχίλα Ουεντρόγκο (παίζει στη Β' ομάδα) να αξιοποιεί την χαμένη τελευταία εκτέλεση του Γκαμπονέζου Παλούν, διαμορφώνοντας το 7-6. Με το γκολ, έβγαλε τη φανέλα του, ξέσπασε ντελίριο, ενώ στο βίντεο φαίνεται η τρέλα του τερματοφύλακας της Μπουρκίνα Φάσο...

Ο ΠΑΟΚ φυσικά προχώρησε σε ανάρτηση στα social media κι έδωσε συγχαρητήρια στον Ουεντραόγκο.

Στα προημιτελικά η Μπουρκίνα Φάσο θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Νιγηρία-Τυνησία (23/1, 21:00).

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ:

Μπουρκίνα Φάσο-Γκαμπόν     7-6 πεν. (κ.α. & παρ. 1-1)