Μπαρτσελόνα - Ρεάλ Μαδρίτης 1-2: Έτσι απαντάει ο Κριστιάνο (video)

Η Ρεάλ Μαδρίτης πανηγύρισε μία μεγάλη νίκη γοήτρου με 2-1 μέσα στην έδρα της Μπαρτσελόνα με γκολ των Μπενζεμά (62') και Ρονάλντο (85'), ενώ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τέρμα του Πικέ (56') - Ακυρώθηκε λανθασμένα γκολ του Μπέιλ στο 83'

Κόντρα σε όλους και σε όλα η «Βασίλισσα» έκανε κουμάντο μέσα στο «Καμπ Νόου» παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, της ακυρώθηκε πεντακάθαρο γκολ, αλλά έμεινε και με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Σέρχιο Ράμος.

Πριν τον αγώνα όλο το γήπεδο τήρησε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Γιόχαν Κρόιφ ο οποίος έχασε τη μάχη για τη ζωή νικημένος από τον καρκίνο.

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό αλλά οι δύο αντίπαλοι έκαναν πολλά λάθη λίγο πριν την τελική προσπάθεια με αποτέλεσμα στην ανάπαυλα να μην υπάρχει σκορ.

Το δεύτερο μέρος πάντως ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς καθώς στο 56' μετά από κόρνερ του Ράκιτιτς και κεφαλιά «κανονιά» του Ζεράρ Πικέ, η Μπάρτσα πήρε προβάδισμα δείχνοντας να έχει τον πρώτο λόγο για τη νίκη.

Η απάντηση από πλευράς φιλοξενούμενων πάντως ήταν άμεση με τον Μπενζεμά μετά από γύρισμα του Κρόος που κόντραρε να φέρνει το clasico στα ίσα με εκπληκτικό γυριστό στο οποίο δεν κατόρθωσε να αντιδράσει ο Κλαούντιο Μπράβο.

Από το 70' και μετά η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν ήταν η απόλυτη κυρίαρχος στο χορτάρι δείχνοντας ότι βρισκόταν κοντά στην επίτευξη και δεύτερου τέρματος που θα της έδινε σαφές προβάδισμα για τη νίκη. Στο 81' ο Μπέιλ μετά από σέντρα του Ρονάλντο νίκησε τον Άλμπα στον αέρα και τον Μπράβο για το 1-2, αλλά το γκολ ακυρώθηκε 100% λανθασμένα για φάουλ στον αμυντικό των Καταλανών.

Δύο λεπτά μετά ο Σέρχιο Ράμος είδε τη σωστή δεύτερη κίτρινη-κόκκινη κάρτα του ρέφερι Ερνάντεθ ο οποίος τον έστειλε στα αποδυτήρια. Παρ' όλα αυτά στο 85' ο Μπέιλ σέντραρε, ο Ρονάλντο κατέβασε υποδειγματικά και με δυνατό συρτό σουτ μέσα από τη μικρή περιοχή σκόραρε. Αυτήν την φορά δεν γινόταν να ακυρωθεί το γκολ, με τους «μερένχες» να πανηγυρίζουν ένα σπουδαίο «διπλό» και να παίρνουν μία μικρή ρεβάνς για τον διασυρμό του πρώτου γύρου με 4-0 μέσα στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου».

Η Μπάρτσα πάντως έχει τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο για την κατάκτηση του πρωταθλήματος καθώς έχει διαφορά έξι βαθμών από τη δεύτερη Ατλέτικο Μαδρίτης κι επτά από την τρίτη Ρεάλ.