Μουντιάλ 2022 – Κροατία-Καναδάς 4-1: Βαλκανική ανατροπή και εκτός τουρνουά οι Καναδοί
EPA/Noushad Thekkayil

Μουντιάλ 2022: Με πρωταγωνιστές τους Κράμαριτς και Λιβάγια η Κροατία νίκησε 4-1 τον Καναδά.

Με μεγάλη ανατροπή, η Κροατία επιβλήθηκε 4-1 του Καναδά, με την ομάδα της Βόρειας Αμερικής να μένει εκτός συνέχειας Παγκοσμίου Κυπέλλου. Οι Καναδοί προηγήθηκαν μόλις στο 2’ με τον Ντέιβιτς, αλλά οι Βαλκάνιοι φρόντισαν να ανατρέψουν το σκορ για το 2-1 πριν τελειώσει το ημίχρονο, με γκολ των Κράμαριτς, Λιβάγια.

Στο δεύτερο ημίχρονο και οι δύο ομάδες έχασαν ευκαιρίες, αλλά η ποιότητα του Κράμαριτς μίλησε ξανά, και στο 70’ έγραψε το 3-1, ενώ ο Μάγερ στις καθυστερήσεις έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη, γράφοντας το 4-1.

Τρομερό ξεκίνημα στο παιχνίδι έκανε ο Καναδάς, καθώς μόλις στο 2’ ο Μπιουκάναν έκανε τη σέντρα και ο Ντέιβις με καρφωτή κεφαλιά πέτυχε το 0-1.

Το γρήγορο γκολ σόκαρε τους Κροάτες, που χρειάστηκαν αρκετά λεπτά για να συνέλθουν και να βγουν στην επίθεση, διάστημα όμως που δεν εκμεταλλεύτηκαν οι Καναδοί για να ψάξουν δεύτερο γκολ.

Μετά το 20λεπτο, οι Κροάτες άρχισαν να πιέζουν και στο 22’ μια προβολή του Λιβάγια δεν ήταν δυνατή και μπλόκαρε ο Μπόριαν. Στο 26’ ο Κράμαριτς σκόραρε, αλλά το γκολ δεν μέτρησε για οφσάιντ του Λιβάγια στην αρχή της φάσης.

Στο 35’ ο Λιβάγια βρέθηκε απέναντι από τον Μπόριαν, αλλά ο γκολκίπερ του Καναδά απέκρουσε σε κόρνερ. Στο 36’ όμως ο Κράμαριτς μετά από ωραία ασίστ του Πέρισιτς πλάσαρε σωστά για το 1-1.

Η πίεση της Κροατίας ήταν ασφυκτική και στο 44’ ο Λιβάγια με τρομερό σουτ έκανε την ανατροπή και το 2-1.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα, σουτ του Κράμαριτς πέρασε πάνω από την εστία του Καναδά.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Καναδάς έψαχνε το γκολ και στο 49’ το σουτ του Οσόριο πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Λιβάκοβιτς. Η Κροατία από την πλευρά της απειλούσε με αντεπιθέσεις και στο 54’ ο Κράμαριτς με σουτ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μπόριαν.

Μετά από ένα διάστημα με αλλαγές και χωρίς φάσεις, η Κροατία βρήκε και το τρίτο γκολ. Στο 70’ ο Κράμαριτς με ωραία ντρίπλα και σουτ με το αριστερό, έγραψε το 3-1.

Στο 78’ ο Μπρόζοβιτς δεν μπόρεσε να νικήσει από καλή θέση τον Μπόριαν, σε μια ακόμη μεγάλη ευκαιρία των Κροατών. Στο 90’ ένα πλασέ του Όρσιτς δεν είχε τύχη, με τον Καναδά να έχει μια καλή στιγμή στο 90+3’ με σου του Χόιλερ, που απέκρουσε ο Λιβάκοβιτς.

Στο 90+4' ο Μάγερ τέλειωσε ιδανικά την αντεπίθεση των Κροατών, γράφοντας το τελικό 4-1.

Κροατία (Ζλάτκο Ντάλιτς): Λιβάκοβιτς, Σόσα, Λόβρεν, Γιουράνοβιτς, Γκβάρντιολ, Πέρισιτς (86’ Όρσιτς), Μόντριτς (86’ Πάσαλιτς), Μπρόζοβιτς, Κόβατσιτς (86’ Μάγερ), Κράμαριτς (72’ Βλάσιτς), Λιβάγια (60’ Πέτκοβιτς).

Καναδάς (Τζον Χέρντμαν): Μπόριαν, Τζόνσον, Μίλερ, Βιτόρια, Εουστάκιο (46’ Οσόριο), Ντέιβις, Μπιουκάναν, Λάριν (46’ Κονέ), Λαριέα (62’ Χόιλετ), Χάτσινσον (72’ Αντεκούγκμπε), Ντέιβιντ (72’ Καβαλίνι).

Αρχίζει καριέρα προπονητή ο Φαν Πέρσι
Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ