Football League: Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής

Ανατροπές και εκπλήξεις στη 10η στροφή.

Εντυπωσιακά αποτελέσματα επιφύλασσε η τελευταία αγωνιστική πριν από τα Χριστούγεννα στη Football League, καθώς σημειώθηκαν εκπλήξεις και ανατροπές.

Σε μπελάδες παραμένει ο Ηρακλής, ο οποίος γνώρισε νέα ήττα με 2-0 από τον Απόλλωνα Πόντου, σε παιχνίδι που έγινε στο γήπεδο του Μακεδονικού. Οι Πόντιοι με γκολ των Αμαραντίδη (41’) και Κυβελίδη (45’) πήραν το «διπλό», με τον Γηραιό να βυθίζεται στην εσωστρέφεια, καθώς η ανάληψη της τεχνικής ηγεσίας από τον Ρόκα δεν έφερε την θετική αντίδραση που όλοι περίμεναν.

Στο Παγκρήτιο, αν και η Παναχαϊκή ήταν καλύτερη και προηγήθηκε στο πρώτο λεπτό με τον Ελευθεριάδη, ο Εργοτέλης χτύπησε στο τέλος. Στο 81’ ο Κουατένγκ και στο 82’ ο Καπνίδης ανέτρεψαν το σκορ και έδωσαν τη νίκη τους «κιτρινόμαυρους» με 2-1.

Στο γήπεδο Νεάπολης, ο Βόλος απέδειξε ότι είναι πολύ σκληρός για να πεθάνει απέναντι στην Κέρκυρα. Το παιχνίδι είχε λιγοστές φάσεις, αλλά το γκολ πέναλτι του Κόντου για τους Φαίακες και το 0-1 ξύπνησε τους γηπεδούχους. Ο Πέντα όμως με σουτ στο 82’ και ο Μάντζης στο 88’ έκαναν το 2-1.

Ο ΑΟ Χανιά Κισσαμικός ήταν εντυπωσιακός στο γήπεδο της Φιλιππούπολης και επιβλήθηκε άνετα με 3-0 του Απόλλωνα Λάρισας. Μεγάλος πρωταγωνιστής της ομάδας των Χανίων, στο ντεμπούτο του Αλέκου Βοσνιάδη στον πάγκο, ήταν ο Ρόοπε Ρίσκι, ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ (19’, 33’, 82’).

Στην Άρτα, Καραϊσκάκης και Σπάρτη έμειναν στο 0-0, με τους γηπεδούχους να έχουν τις ευκαιρίες, αλλά να μην μπορούν να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα.

Τα Τρίκαλα πήραν σημαντική νίκη επί του Αιγιανικού με 2-0, συνεχίζοντας το θετικό σερί επί των ημερών Θωμά Γράφα στο τιμόνι. Ο Καπός στο 77’ πέτυχε το 1-0 και στις καθυστερήσεις ο Συμελίδης βρήκε δίχτυα για το 2-0. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο.

Στα Σπάτα, ο Αήττητος έδειξε ότι είναι ακόμα ζωντανός, παρά τα αρκετά εξωαγωνιστικά προβλήματα που αντιμετωπίζει, καθώς υποχρέωσε τη Δόξα Δράμας σε νέα ήττα με 2-0. Στο 66’ ο Γροντής άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους και στο 90+1’ ο νεαρός Κατσέρης πέτυχε το 2-0 σε αντεπίθεση.