Δίκαιη μοιρασιά στην Καλαμαριά, 1-1 ο Απόλλων με τη Δόξα Δράμας

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το ματς στην Καλαμαριά ανάμεσα στον τοπικό Απόλλωνα και τη Δόξα Δράμας, με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη ημέρα της 5ης αγωνιστικής της Football League. Οι δυο ομάδες έμειναν ισόπαλες 1-1, αποτέλεσμα που αφήνει ανικανοποίητες και τις δυο ομάδες.

Η Δόξα Δράμας ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στο 23' με τον Ετόβ Γιορντάν, που βγήκε στη πλάτη της άμυνας και πλάσαρε ιδανικά τον Καρατζιοβαλή. Στο 36' όμως, ο Απόλλωνας έφερε το ματς στα ίσα. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Παρμαξίδη, ο Αθανασιάδης έπιασε την κεφαλιά, ο Δαύκος δεν έδιωξε τη μπάλα όπως θα ήθελε και ο Ναλμπάντης με κοντινό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στην επανάληψη οι δυο ομάδες μπήκαν αποφασισμένες να πετύχουν το γκολ που θα τις έδινε και τη νίκη. Η μεγαλύτερη ευκαιρία της Δόξας ήταν αυτή στο 49' όταν ο Ετόβ έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Λιόνης έδιωξε τη μπάλα πριν περάσει τη γραμμή της εστίας του Καρατζιοβαλή. Στο 64' ήταν σειρά του Απόλλωνα. Μετά από φάση διαρκείας και ενώ η η μπάλα ήταν για αρκετή ώρα μέσα στα καρέ της Δόξας, ο Πασιαλής έκανε το σουτ, χωρίς όμως να βρει στόχο. Το τελευταίο δεκάλεπτο ο Απόλλωνας προσπαθεί να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό του πλεονέκτημα (στο 84' αποβλήθηκε ο Βλασόπουλος) και να φτάσει σε ένα δεύτερο γκολ αλλά δεν τα κατάφερε και μοιραία έμεινε το 1-1

ΑΠΌΛΛΩΝ 1926: Καρατζιοβαλής, Παρμαξίδης, Βέντζιος (77' Οραφνός), Πιτσόκος, Λιόνης, Μανουσαρίδης, Καπίας, Ναλμπάντης (62' Βέργος), Δρόσος, Βλάχος (50' Πασιαλής), Αθανασιάδης.

ΔΌΞΑ ΔΡΆΜΑΣ: Δαύκος, Βλασόπουλος, Στεργιανός, Γελαδάρης, Λιαπάκης, Μιλένκοβιτς, Κίκοφ (71' Μουδούρογλου), Ρούτσης, Ετόβ (60' Διαμαντόπουλος), Κάσσος (46' Κυριακίδης), Χιντασέλι.