Έσπασε το… ρόδι ο Φωκικός 2-1 την Παναχαϊκή

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Football League πανηγύρισε ο Φωκικός επικρατώντας 2-1 της Παναχαϊκής με ανατροπή.

Οι Αχαιοί μπήκαν δυνατά στον αγώνα και ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 9’ με τον Γκαντιάγκα, αλλά στο 18’ ο Γουόρντεν έφερε το ματς στα ίσια (1-1).

Στο 43’ οι αριθμητικές ισορροπίες του αγώνα «χάλασαν» καθώς ο Μπόζιτς άφησε την Παναχαϊκή με παίκτη λιγότερο, αντικρίζοντας την δεύτερη κίτρινη κάρτα, κόκκινη, του Σφακιανάκη και τρία λεπτά αργότερα, ο Φράγκος έκανε την ανατροπή για τον Φωκικό (2-1).

Πάντως, στο 68’ οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για πέναλτι, ενώ στις καθυστερήσεις του αγώνα, ακυρώθηκε τέρμα του Φράγκου ως οφσάιντ, προκαλώντας νέες διαμαρτυρίες των «κυανόλευκων».

Φωκικός (Γιώργος Κούτσης): Μελισσάς, Άλλα, Πολυχρονάκης, Πεχλιβανόπουλος (84’ Τζέκος), Καλαγκάνης, Σκαρίμπας, Αλβάρεζ, Ράντι, Θέος (67’ Κοτσόκολος), Φράγκος (92’ Κυριάκης), Γουόρντεν.

Παναχαϊκή (Νίκος Παπαδόπουλος): Λαζαρίδης, Παληγεώργος, Βιγιαρέχο (70’ Φατιόν), Κωστόπουλος (46’ Λίτσης), Καραμανλής, Μπόζιτς, Γκαντιάγκα, Μαραγκουδάκης, Κιάσσος, Βασιλαντωνόπουλος, Κοντογουλίδης.