Ο Τζιώρας… καθάρισε για τη Νίκη, 2-0 τον Τύρναβο

Εξαιρετική εκκίνηση για τη Νίκη Βόλου στον Βόρειο όμιλο της Football League, καθώς έκανε το 2Χ2 επικρατώντας 2-0 του Τύρναβου στο Πανθεσσαλικό Στάδιο.

Η ομάδα της Μαγνησίας ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και δημιούργησε ουκ ολίγες επικίνδυνες καταστάσεις στην εστία του Καραναστάση. Μάλιστα, η Νίκη πέτυχε τέρμα στο 15’ με τον Τζιώρα, αλλά ακυρώθηκε ως οφσάιντ προκαλώντας έντονες αντιδράσεις στους γηπεδούχους.

Κάτι ανάλογο έγινε και στο 45’ με… δράστη αυτή την φορά τον Ισαάκ, ο οποίος σκόραρε με γυριστό σουτ, όμως κι αυτό ακυρώθηκε ως οφσάιντ, κάτι που έφερε ακόμα περισσότερα παράπονα από τους «κυανόλευκους».

Στο δεύτερο μέρος, το σκηνικό δεν άλλαξε και η Νίκη Βόλου ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στο 52’ με τον Γέσιτς, ο οποίος με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον πορτιέρο του Τύρναβου.

Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και στα επόμενα λεπτά και στο 78’ ο Τζιώρας «κλείδωσε» το «τρίποντο» για τους γηπεδούχους, όταν έφυγε στην κόντρα και δεν δυσκολεύτηκε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

Πάντως, ο Τύρναβος ολοκλήρωσε τον αγώνα με 9 ποδοσφαιριστές, καθώς στο 84’ ο Γκαλίτσιος αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη, κόκκινη κάρτα, έχοντας δεχθεί την πρώτη δύο λεπτά νωρίτερα, ενώ στις καθυστερήσεις, ο Σκούπρας αποβλήθηκε με απ’ ευθείας κόκκινη, ανατρέποντας τον Τσίτα που ήταν σε προφανή θέση για γκολ.