Πιέζει για την άνοδο η Νίκη Βόλου!

Η Νίκη Βόλου διατήρησε… καυτή την ανάσα της στις ομάδες της πρώτης τριάδας του βαθμολογικού πίνακα, επικρατώντας 2-0 του Θρασύβουλου για την εμβόλιμη 39η αγωνιστική.

Η ομάδα της Νέας Ιωνίας μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και πίεσε για ένα τέρμα που θα έδιωχνε το άγχος. Μάλιστα, στο 12’ ο Παππάς έχασε σπουδαία ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν αστόχησε σε πέναλτι που είχε κερδίσει ο Σκούφαλης, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Ότι δεν κατάφερε ο βραχύσωμος μεσοεπιθετικός, το πέτυχε ο Φλίγκος πέντε λεπτά αργότερα, καθώς ήταν πιο ψύχραιμος από τα 11… βήματα, νικώντας τον Σταυριανό για το 1-0 με το δεύτερο πέναλτι που πήρε η Νίκη Βόλου.

Στην συνέχεια, οι «κυανόλευκοι» δεν τράβηξαν το πόδι από το… γκάζι και έφτασαν στο 2-0 με τον Λαλίν στο 27’ με τον δυναμικό επιθετικό να σκοράρει με κεφαλιά, έπειτα από κόρνερ του Σκούφαλη.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά και φαίνεται πως οι δύο ομάδες είχαν… συμβιβαστεί με το αποτέλεσμα, μια και δεν δημιούργησαν άλλες ευκαιρίες.

Διαιτητής ήταν ο Φωτιάδης (Καστοριάς), ο οποίος απέβαλε τους Σκούφαλη και Σύρο και έδειξε την κίτρινη κάρτα στους Ψιάνο, Καλαμιώτη, Μπακάλη.

Νίκη Βόλου (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Βούρας, Βέρτζος, Σαμαράς, Ψιάνος, Παπαδόπουλος, Χατζής, Ριζογιάννης, Λαλίν (82' Τζιώρας), Παππάς (59' Ουέλινγκτον), Σκούφαλης, Φλίγκος (72' Πιτταράς).

Θρασύβουλος (Βασίλης Βούζας): Σταυριανός, Βασιλείου, Σύρος, Αρκουμάνης, Μπακάλης, Καλογιάννης (56' Σταυροθανασόπουλος), Σκόνδρας, Γεωργιάδης (62' Κεϊτά), Πάνος, Αγκόλι (35' Σερέπας), Καλαμιώτης.