Νίκη... ανάσα για τον Μέγα Αλέξανδρο, υποβιβάστηκε ο Οδυσσέας

Σπουδαία νίκη πήρε ο Μέγας Αλέξανδος Ηράκλειας, ο οποίος επιβλήθηκε 4-1 του Οδυσσέα Αναγέννησης Σερρών, και πλέον θα παίξει για την παραμονή του στην Football League 2 με την Προοδευτική! Υποβιβάστηκε στη Δ' Εθνική ο Οδυσσέας.

Μπορεί η ομάδα του Βαγγέλη Τούσκα να έμεινε από νωρίς πίσω στο σκορ σε αυτόν τον κρίσιμο τελικό, ωστόσο έδειξε χαρακτήρα και με αντεπίθεση διαρκείας πήρε τη νίκη και μαζί την ευκαιρία να διεκδικήσει οριστικά την παραμονή του στην κατηγορία.

Στο 10' ο Μπασιούκας με σουτ άνοιξε το σκορ για τον Οδυσσέα, ωστόσο ο Μέγας Αλέξανδρος «απάντησε» πέντε λεπτά αργότερα με τον Σαλμά, ο οποίος έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Στην επανάληψη έγινε το... έλα να δεις! Στο 50' ο Μουτίδης έχασε την ευκαιρία να βάλει την ομάδα του μπροστά στο σκορ, αφού στο σουτ που επιχείρησε προσέκρουσε στο δοκάρι του Σαμουηλίδη, όμως από 'κει και πέρα έγινε η ολοκληρωτική ανατροπή!

Στο 72' ο Ζιγκερίδης «έγραψε» με δυνατό σουτ το 2-1 και στο 90' ο Βελετάνης έδωσε διαστάσεις θριάμβου, όταν πλάσαρε σωστά για το 3-1!

Το κερασάκι στην... τούρτα, ήταν το δεύτερο γκολ του Ζιγκερίδη και τέταρτο της ομάδας του, στο 91'!

ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΗΡΑΚΛΕΙΑΣ (Bαγγέλης Τούσκας): Κουμής, Νίρλας, Λεωνίδας, Δούμας,  Τσεμπερίδης, Μουτίδης, Σιδηρόπουλος Σ.(68΄ Βελετάνης), Σαλμάς(90΄ Γ. Ζιγκερίδης), Δαλκίδης, Ζιγκερίδης Χ(85΄ Δελημπάσης), Μαρίγκος

ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗΣ (Νίκος Κουζουτζίδης): Σαμουηλίδης, Λαμπερνάκης, Γκάγκας, Χατζάκος, Μπάκανος, Κεφαλάς(71΄ Δελής), Τσελεμπής(68΄ Τάτσιος), Μπασιούκας, Ζάντσιος(75΄ Μαγκανάς), Πούπης, Ξανθόπουλος

O θρυλικός Ρομάριο γυρίζει στα γήπεδα στα 58 του χρόνια!