Europa League: Πρόκριση μετά από 24 πέναλτι η Μίλαν στο ματς της χρονιάς!

Europa League: Η Μίλαν ισοφάρισε 2-2 τη Ρίο Άβε στο 122' με πέναλτι και πέρασε από την άσπρη βούλα με 9-8!!!

Απίθανο ματς στη Πορτογαλία. Το παιχνίδι της χρονιάς.

Η Μίλαν βρισκόταν για μερικά δευτερόλεπτα εκτός ομίλων, αλλά η Ρίο Άβε πλήρωσε την απειρία της και λύγισε μπροστά στη δόξα. Οι Ιταλοί αν κι έχαναν 2-1 στο πρώτο λεπτό της παράτασης (1-1 κανονικός αγώνας), ισοφάρισαν στο 122', έστειλαν το ματς στα πέναλτι κι εκεί ήταν πιο τυχεροί και πέρασαν με 9-8 με τους τερματοφύλακες να εκτελούν πέναλτι και ορισμένους παίκτες από δύο φορές! Συνολικά, οι δύο ομάδες χτύπησαν 24 πέναλτι!!!

Η Μίλαν προηγήθηκε με τον Σαλεμάχερ στο 51’ αλλά ο Ζεράλδες που είχε μπει αλλαγή ισοφάρισε στο 72’ κι έστειλε το ματς στη παράταση. Εκεί ο Ζέλσον (επίσης αλλαγή) σκόραρε στο πρώτο λεπτό κι έκανε το 2-1, όμως, η Μίλαν είχε απάντηση. Στο 122’ κέρδισε πέναλτι και ο Τσαλχάνογλου ευστόχησε για το 2-2! Το ματς, λοιπόν, πήγε στα πέναλτι κι εκεί έσπασαν καρδιές. Στα πρώτα πέντε υπήρξε ευστοχία, στη συνέχεια η Ρίο Άβε σπατάλησε δύο ευκαιρίες για την πρόκριση. Ο Ντοναρούμα και ο Κίεσεκ, οι δύο γκολκίπερ εκτέλεσαν πέναλτι κι έστειλαν τη μπάλα στα… πουλιά σε μία απίθανη διαδικασία!

Σάντος απόκρουση

Ρίο Άβε: Κίεσεκ, Πίντο, Σάντος, Μόντε, Μπορέτσκοβιτς, Ταραντίνι (86’ Ζαμπόρ), Αουγκούστο, Λόπες (66’ Ζεράλδες), Μορέιρα (86’ Ζέλσον), Μανέ (105’ Γκαμπριελζίνιο), Πιαζόν.

Μίλαν: Ντοναρούμα, Καλάμπρια, Ερνάντεζ, Σαλεμάχερ (95’ Κολόμπο), Τσαλχάνογλου, Καστιγέχο (46’ Ντίαζ), Κεσιέ (105’ Τονάλι), Μπενασέ, Γκαμπιά, Μαλντίνι (67’ Λεάο).

Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα στο Γιουρόπα Λιγκ:

Κλουζ (Ρουμ.) – Κουόπιο (Φιν.) 3-1  (5’, 56’ Ροντόν, 42’ Ντεμπελού – 90’ Ούντοχ)

Αραράτ (Αρμ.) – Ερυθρός Αστέρας (Σερβ.) 1-2(72’ Λίμα45’ Κατάι, 60’ Φαλτσινέλι)

Ντινάμο Ζάγκρεμπ (Κρο.) – Φλόρα Ταλίν (Εσθ.) 3-1 (11’ Γαβράνοβιτς, 26’, 87’ Αντέμι - Σινιάφσκι)

Σλόβαν Λίμπερετς (Τσεχ.) – ΑΠΟΕΛ (Κυπ.) 1-0 (95’ πεν. Μάρα)

Μάλμε (Σουηδ.) – Γρανάδα (Ισπ.) 1-3 (45’ Μπεργέτ - 30’ Ματσίς, 59’ Πουέρτας, 85’ Χερέρα)

Ρόζενμποργκ (Νορβ.) – Αϊντχόφεν (Ολλ.) 0-2 (22’ Ζάχαβι, 61’ Γκακπό)

Σαρλερουά (Βελ.) – Λεχ Πόζναν (Πολ.) 1-2 (56’ Φαλ - 34’ Ραμίρεζ, 41’ Πούχαζ)

Χάποελ Μπερ Σεβά (Ισρ.) – Βικτόρια Πλζεν (Τσεχ.) 1-0 (4’ Ζοσουέ)

Ντινάμο Μπρεστ (Λευκ.) – Λουντογκόρετς (Βουλγ.) 0-2 (73’ Μανού, 79’ Μαρίν)

Σαράγεβο (Βοσν.) – Σέλτικ (Σκ.) 0-1 (70’ Έντουαρντ)

Λέγκια Βαρσοβίας (Πολ.) – Καραμπάγκ (Αζερ.) 0-3 (50’ Αντράντε, 62’ Ζουμπίρ, 70’ Όζομπιτς)

Κοπεγχάγη (Δαν.) – Ριέκα (Κρο.) 0-1 (20’ αυτ. Άνκερσεν)

Σταντάρ Λιέγης (Βελ.) – Φέχερβαρ (Ουγγ.) 3-1 (51’ Γκαβόρι, 77’, 85’ Αμαλάχ - 10’ Νίκολιτς)

Γιουνγκ Μπόις (Ελβ.) – Τίρανα (Αλβ.) 3-0 (42’ Φάσναχτ, 52’ 64’ Ενσάμε)

Βασιλεία (Ελβ.) - ΤΣΣΚΑ Σόφιας (Βουλγ.) 1-3 (54’ Γκαμπράλ – 72’, 88’ Ροντρίγκες, 90’ Αχμέντοφ)

ΑΕΚ (Ελλ.) – Βόλφσμπουργκ (64’ Σιμόες, 94’ Ανσαριφάρντ – 45’ Μεχμέντι)

Ντάνταλκ (Ιρλ.)                - Κλάκσβικ (Ν. Φερ.) 3-1               (33’΄Μάρεϊ, 48’ Κλίρι, 79’ Κέλι – 66’ Μιντκόγκεν)

Ρέιντζερς (Σκ.) – Γαλατά (Τουρ.) 2-1 (52’ Άρφιλντ, 59’ Ταβερνιέ – 87’ Μαρκάο)

Σπόρτινγκ Λισ. (Πορ.) – Λασκ Λιν. (Αυστ.) 1-4 (42’ Τιάγκο Τομάς - 14’ Τράουνερ, 58’ Ραγκούζ, 65’ Μιχόρ, 69’ Γκρούμπερ)

Ρίο Άβε (Πορ.) – Μίλαν (Ιτ.) 2-2 παρ., 8-9 στα πεν. (72’ Ζεράλδες, 91 Ζέλσον - 51’ Σαλεμάχερ, 122’ πεν. Τσαλχάνογλου)

Τότεναμ (Αγγ.) - Μακάμπι Χάιφα (Ισρ.) 7-2 (2’, 56’, 74’, Κέιν, 21’ Μόουρα, 36’, 39’ Σέλσο, 90’ Ντέλε Άλι – 17’ Τσέρι, 52’ Ρουκάβιτσα)

Κερδίστε 2 εισιτήρια για το Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι Τελ Αβίβ στο Game 2
Πανέτοιμος για το Game 1, κόντρα στην Μπαρτσελόνα, ο Ολυμπιακός
Παναθηναϊκός ΑΚΤΟΡ: Οι διαιτητές του Game 2 με τη Μακάμπι
Νέο σκάνδαλο στην Premier League: Συνελήφθησαν δύο παίκτες για βιασμό και σεξουαλική επίθεση