Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Κοπεγχάγη 1-0 (παρ.): Με εκτελεστή Φερνάντες στα ημιτελικά (video)

Η Κοπεγχάγη έβγαλε το «λάδι» στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αλλά ο συνήθης ύποπτος Μπρούνο Φερνάντες χτύπησε και πάλι και έτσι η ομάδα του Σόλσκιερ επικράτησε 1-0 στην παράταση των Δανών (0-0 η κανονική διάρκεια) και προκρίθηκε στα ημιτελικά του EuropaLeague

Η ομάδα του Κάρλος Ζέκα (ξεκίνησε βασικός και αγωνίστηκε σε όλο το ματς δεχόμενος μια κίτρινη κάρτα στο 105΄) μπήκε πολύ καλύτερα στο ματς από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία ωστόσο μετά το 23ο λεπτό πήρε τα ηνία του ματς. Μάλιστα στο 45ο λεπτό ο Γκρίνγουντ έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή και δεξιά, έστειλε τη μπάλα στο δεξί δοκάρι και στα δίχτυα, όμως μετά από υπόδειξη του VAR το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στο 63ο λεπτό η Γιουνάιτεντ απείλησε ξανά αλλά το σουτ του Φερνάντες κατέληξε στο δοκάρι. Το ματς οδηγήθηκε τελικά στην παράταση όπου η Γιουνάιτεντ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Μπιέλαντ στον Μαρσιάλ. Ο Μπρούνο Φερνάντες το εκτέλεσε εύστοχα για το 1-0. Στα υπόλοιπα λεπτά, η Κοπεγχάγη πίεσε για να βρει το γκολ της ισοφάρισης που θα έστελνε το ματς στη διαδικασία των πέναλτι, όμως, δεν τα κατάφερε.

Έτσι, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είναι ξανά στα ημιτελικά του Europa League για πρώτη φορά μετά την κατάκτηση του τροπαίου το 2017. Οι «κόκκινοι διάβολοι» περιμένουν τον αντίπαλό τους στους «4» από τη «μάχη» της Γουλβς με τη Σεβίλλη.

Μακάμπι: Χαλάρωμα και πανέτοιμη για τον Παναθηναϊκό AKTOR
ΚΑΕ Παναθηναϊκός AKTOR: «Ακόμα 100 εισιτήρια λόγω ακυρώσεων»
Τζόκοβιτς και Μπονμάτι θριάμβευσαν στα «Όσκαρ» των αθλητών - Αποκάλυψη ο Μπέλιγχαμ
Ρέντη: Βρέθηκαν χρήματα σε λογαριασμούς συγγενών των συλληφθέντων που δεν μπορούν να δικαιολογηθούν