Υπέφερε αλλά πέρασε η Ίντερ, τυπική... ανατροπή για Γιουνάιτεντ! (videos)

Η Ίντερ τα είδε... όλα κόντρα στη Χετάφε αλλά στο φινάλε πανηγύρισε την πρόκριση στο Final-8 του Europa League – Νίκη με ανατροπή για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε νίκησε με 2-0 επί γερμανικού εδάφους, εκεί όπου θα παραμείνει για την τελική φάση της διοργάνωσης, όπου το παρών θα δώσει κι η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Οι “νερατζούρι” είδαν τους Ισπανούς να μπαίνουν καλύτερα να χάνουν ευκαιρίες, αλλά ο Ρομέλου Λουκάκου με πολύ ωραία ενέργεια έκανε το 1-0. Μάλιστα, ο Βέλγος επιθετικός έγινε ο πρώτος παίκτης της Ίντερ που σκοράρει σε πέντε σερί ευρωπαϊκά ματς μετά τον Αντριάνο το 2004!

Ακόμα κι έτσι, όμως, η Χετάφε ήταν αυτή που έχανε τις ευκαιρίες, με αποκορύφωμα το πέναλτι στο 76ο λεπτό! Ο Χόρχε Μολίνα, όμως, πλάσαρε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Χαντάνοβιτς, ο οποίος έκανε ορισμένες εντυπωσιακές επαμβάσεις.

Τελικά, η Ίντερ “σφράγισε” την πρόκριση της στο 83ο λεπτό, με τον Έρικσεν να εκμεταλλεύεται τη λάθος απομάκρυνση του Τιμόρ και με πλασέ από κοντινή απόσταση έκανε το 2-0. Ο Δανός είχε περάσει στη θέση του Μπρόζοβιτς μόλις ένα λεπτό πριν!

Όσον αφορά στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, δεν έδινε νοκ άουτ ματς αλλά επαναληπτικό στο “Ολντ Τράφορντ” με τη Λίντσερ, έχοντας, όμως, εξασφαλίσει την πρόκριση το ματς της Αυστρίας. Οι “κόκκινοι διάβολοι”, οι οποίοι είχαν επικρατήσει με 5-0, νίκησαν και στην Αγγλία με 2-1 και πέρασαν στο Final-8 με συνολικό σκορ 7-1!

Μάλιστα, οι παίκτες του Σόλσκιερ χρειάστηκε να κάνουν την ανατροπή, καθώς βρέθηκαν πίσω στο σκορ με γκολ του Βάισινγκερ στο 55'. Ο Λίνγκαρντ απάντησε δυο λεπτά αργότερα, ενώ τη νίκη στην ομάδα του έδωσε ο Μαρσιάλ στο 88ο λεπτό.

Μπαρτσελόνα: Θέλει να μείνει και τη νέα σεζόν ο Λεβαντόφσκι
Κριστιάνο Ρονάλντο: Μια εντυπωσιακή Ferrari είναι το νέο super car στη μεγάλη συλλογή του (photo)