Europa League: Οι πιθανοί αντίπαλοι για Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ

Europa League: Οι πιθανοί αντίπαλοι για Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ

Ακόμα πιο… καθαρό έγινε το… τοπίο της κλήρωσης των «32» της δεύτερης τη τάξει ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης, μετά την ολοκλήρωση των ομίλων του Champions League.

Ο Ολυμπιακός θα συνεχίσει τις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις και το νέο έτος, μια και έχει «τσεκάρει» το «εισιτήριό» του για τους «32» της διοργάνωσης και μένει να ξεκαθαρίσει αν θα πάρει την πρώτη θέση του δεύτερου ομίλου ή θα μείνει τελικά πίσω από τον ΑΠΟΕΛ. Οι «ερυθρόλευκοι» θέλουν μόνο νίκη κόντρα στους Κύπριους για την πρωτιά.

Παράλληλα, ελπίδες για την πρόκριση στην επόμενη φάση έχει και ο ΠΑΟΚ. Μετά το «διπλό» επί της Φιορεντίνα στην Ιταλία, το «συγκρότημα» του Βλάνταν Ίβιτς έχει πιθανότητες για να βρίσκεται στην επόμενη φάση του Europa League, αρκεί να έχει καλύτερο αποτέλεσμα από την Καραμπάγκ που φιλοξενεί τους «βιόλα» στο Αζερμπαϊτζάν.

Η ολοκλήρωση των ομίλων του Champions League, έκανε γνωστές ακόμα 8 ομάδες που θα βρίσκονται στην κλήρωση της Δευτέρας (12/12) στις 14:00 στην Νιόν και θα προέρχονται από την κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση. Οι τέσσερις καλύτεροι τρίτοι θα είναι στους ισχυρούς και θα αντιμετωπίσουν ομάδες του Europa League που θα τερματίσουν στην δεύτερη θέση και οι τέσσερις χειρότεροι τρίτοι θα παίξουν με επικεφαλής από τους ομίλους της δεύτερης τη τάξει ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Μέχρι στιγμής, από το Europa League, την πρόκριση στην επόμενη φάση έχουν εξασφαλίσει οι: Ολυμπιακός, ΑΠΟΕΛ, Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, Ρόμα, Άγιαξ, Σαχτάρ, Σάλκε, Σπάρτα Πράγας, Κράσνονταρ, Άντερλεχτ, Σεντ Ετιέν, Γκενκ, Μπιλμπάο, την στιγμή που από το Champions League… υποβιβάστηκαν οι: Κοπεγχάγη, Λιόν, Τότεναμ, Μπεσίκτας, Ροστόφ, Γκλάντμπαχ, Λέγκια και Λουντογκόρετς.

Ωστόσο, από την στιγμή που δεν έχουν ολοκληρωθεί οι υποχρεώσεις στο Europa League, η λίστα με τις ομάδες που βρίσκονται στους ισχυρούς και αυτή με τους ανίσχυρους δεν έχει «γεμίσει».

Οι… σίγουροι:

Ισχυροί: Ζενίτ Αγ. Πετρούπολης, Ρόμα, Άγιαξ, Σαχτάρ, Σάλκε, Σπάρτα Πράγας (1οι Europa League), Κοπεγχάγη, Λιόν, Τότεναμ, Μπεσίκτας (καλύτεροι 3οι Champions League)

Ανίσχυροι: Κράσνοντας (2η Europa League), Ροστόφ, Γκλάντμπαχ, Λέγκια, Λουντογκόρετς (χειρότεροι 3οι Champions League).

Στην κλήρωση της Δευτέρας (12/12) ισχύει ότι και στην κλήρωση των «16» του Champions League. Οι ομάδες που έχουν αναμετρηθεί στον όμιλο δεν μπορούν να παίξουν μαζί στην πρώτη φάση των νοκ άουτ, όπως και οι σύλλογοι που είναι από την ίδια χώρα.

Το πρόγραμμα της τελευταίας αγωνιστικής:

1ος όμιλος (20:00)
Ζόρια - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ
Φέγενορντ - Φενέρμπαχτσε

Η βαθμολογία
1. Φενέρμπαχτσε 10
2. Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 9
3. Φέγενορντ 7
4. Ζόρια 2

2ος όμιλος (20:00)
ΑΠΟΕΛ - Ολυμπιακός
Γιουνγκ Μπόις - Αστάνα

Η βαθμολογία
1. ΑΠΟΕΛ 9
2. Ολυμπιακός 8
3. Γιουνγκ Μπόις 5
4. Αστάνα 5

3ος όμιλος (20:00)
Άντερλεχτ - Σεντ Ετιέν
Μάινζ - Καμπάλα

Η βαθμολογία
1. Άντερλεχτ 11
2. Σεντ Ετιέν 9
3. Μάινζ 6
4. Γκαμπάλα 0

4ος όμιλος (20:00)
Μακάμπι Τελ Αβίβ - Ντάνταλκ
ΑΖ Άλκμααρ - Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης

Η βαθμολογία
1. Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης 15
2. ΑΖ Άλκμααρ 5
3. Ντάνταλκ 4
4. Μακάμπι Τελ Αβίβ 4

5ος όμιλος (20:00)
Άστα - Ρόμα
Πλζεν - Αούστρια Βιέννης

Η βαθμολογία
1. Ρόμα 11
2. Άστρα 7
3. Αούστρια Βιέννης 5
4. Πλζεν 3

6ος όμιλος (20:00)
Σασουόλο - Γκενκ
Ραπίντ Βιέννης - Αθλέτικ Μπιλμπάο

Η βαθμολογία
1. Γκενκ 9
2. Αθλέτικ Μπιλμπάο 9
3. Ραπίντ Βιέννης 5
4. Σασουόλο 5

7ος όμιλος (22:05)
Παναθηναϊκός - Θέλτα
Σταντάρ Λιέγης - Άγιαξ

Η βαθμολογία
1. Άγιαξ 13
2. Σταντάρ Λιέγης 6
3. Θέλτα 6
4. Παναθηναϊκός 1

8ος όμιλος (18:00)
Μπράγκα - Σαχτάρ Ντόνετσκ
Κόνιασπορ - Γκεντ

Η βαθμολογία
1. Σαχτάρ 15
2. Μπράγκα 6
3. Γκεντ 5
4. Κόνιασπορ 1

9ος όμιλος (22:05)
Νις - Κράσνονταρ
Σάλτσμπουργκ - Σάλκε

Η βαθμολογία
1. Σάλκε 15
2. Κράσνονταρ 7
3. Σάλτσμπουργκ 4
4. Νις 3

10ος όμιλος (18:00)
ΠΑΟΚ - Σλόβαν Λίμπερετς
Κάραμπαγκ - Φιορεντίνα

Η βαθμολογία
1. Φιορεντίνα 10
2. Καραμπάγκ 7
3. ΠΑΟΚ 7
4. Σλόβαν Λίμπερετς 4

11ος όμιλος (22:05)
Σαουθάμπτον - Χάποελ Μπερ Σεβά
Ίντερ - Σπάρτα Πράγας

Η βαθμολογία
1. Σπάρτα Πράγας 12
2. Χάποελ Μπερ Σεβά 7
3. Σαουθάμπτον 7
4. Ίντερ 3

12ος όμιλος (18:00)
Βιγιαρεάλ - Στεάουα
Οσμάνλισπορ - Ζυρίχη

Η βαθμολογία
1. Οσμάνλισπορ 7
2. Στεάουα 6
3. Ζυρίχη 6
4. Βιγιαρεάλ 6

  • Αθλητικά νέα
  • Ειδήσεις
Παναθηναϊκός: Νέα εβδομάδα… φωτιά
Παναθηναϊκός: Νέα εβδομάδα… φωτιά
«Βόμβα» στον τελικό του Λιγκ Καπ!
«Βόμβα» στον τελικό του Λιγκ Καπ!
Λαμπρόπουλος: «Συνεχίζουμε για πρωτάθλημα και Κύπελλο»
Λαμπρόπουλος: «Συνεχίζουμε για πρωτάθλημα και Κύπελλο»
ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός: Η Τούμπα κρίνει τον τίτλο!
ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός: Η Τούμπα κρίνει τον τίτλο!
Bρέθηκε και ταυτοποιήθηκε το καλάσνικοφ της δολοφονίας Στεφανάκου
Bρέθηκε και ταυτοποιήθηκε το καλάσνικοφ της δολοφονίας Στεφανάκου
Καιρός: Φονικό βαρομετρικό σαρώνει την Ελλάδα - Καταιγίδες, χαλάζι και χιόνια
Καιρός: Φονικό βαρομετρικό σαρώνει την Ελλάδα - Καταιγίδες, χαλάζι και χιόνια
Ηγουμενίτσα: Δολοφόνησε τον εραστή της γυναίκας του - Τους έπιασε επ' αυτοφώρω στο αυτοκίνητο
Ηγουμενίτσα: Δολοφόνησε τον εραστή της γυναίκας του - Τους έπιασε επ' αυτοφώρω στο αυτοκίνητο
Εξέγερση στις φυλακές Κορυδαλλού - Κρατούμενοι πήραν τα κλειδιά από τους σωφρονιστικούς
Εξέγερση στις φυλακές Κορυδαλλού - Κρατούμενοι πήραν τα κλειδιά από τους σωφρονιστικούς

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies
Με τη χρήση αυτού του ιστότοπου, αποδέχεστε τους Όρους Χρήσης