Το ρεκόρ του Εμπαπέ στο Champions League-Γκαλτιέ: «Ήξερα τι γίνεται στην Χάιφα. Έπρεπε να νικήσουμε»
Twitter: Paris Saint-Germain

Ξεπέρασε τον Μέσι ο Εμπαπέ που έφτασε τα 40 γκολ στα 23 του!

Το δεύτερο γκολ τη Μπενφίκα έγινε η αιτία για τις δύο αλλαγές του Κριστόφ Γκαλτιέ στο 68ο που οδήγησε την Παρί Σεν Ζερμέν στη νίκη με 2-1 επί της Γιουβέντους κατά 6η και τελευταία αγωνιστική του Champions League. – Το νέο ασύλληπτο ρεκόρ το Εμπαπέ.

Ο Κίλιαν Εμπαπέ ήταν αυτός που σκόραρε το πρώτο γκολ την Παρί Σεν Ζερμέν στο ματς με τη Γιουβέντους, γράφοντας ιστορία καθώς έγινε ο νεαρότερος αθλητής που πέτυχε 40 γκολ στο Champions League, ξεπερνώντας τον Λιονέλ Μέσι. Ο Γάλλος άσος της Παρί σημείωσε φανταστικό γκολ με μακρινό σουτ στο 13ο που εκτός από μια θέση στα highlights της αγωνιστικής του χάρισε και ένα ρεκόρ καθώς σε ηλικία 23 ετών και 316 ημερών έγινε ο νεαρότερος σκόρερ, ο οποίος φτάνει τα 40 τέρματα στο κορυφαίο αθλητικό γεγονός του κόσμου, ρεκόρ που μέχρι σήμερα κατείχε ο Λέο Μέσι, 24 ετών και 130 ημερών!

Δείτε εδώ το τρομερό γκολ του Εμπαπέ.

Παρόλα αυτά δραματικά ήταν τα τελευταία λεπτά των αγώνων για την 6η και τελευταία αγωνιστική του Champions League, με τον Γάλλο προπονητή της Παρί Σεν Ζερμέν να παραδέχεται πως ήταν με το ένα «μάτι» στο ματς της Μπενφίκα.

Ο Κριστόφ Γκαλτιέ δήλωσε μετά τη νίκη της ομάδας του με 2-1 στο Τορίνο:

«Ενημερώθηκα για όλα όσα συνέβαιναν στην Χάιφα. Έκανα δύο αλλαγές στο 68ο λεπτό, γιατί συνειδητοποίησα ότι έπρεπε να νικήσουμε μετά το δεύτερο γκολ της Μπενφίκα. Ενημερώθηκα ότι στο 90ο λεπτό, το σκορ ήταν 5-1 και ήμασταν στην πρώτη θέση, δύο, τρία λεπτά πριν από το τέλος. Είναι δύσκολο να τα ανατρέψεις όλα, αν και ήξερα ότι αν η Μπενφίκα σκοράρει ξανά θα ήταν περίπλοκα τα πράγματα. Η ομάδα μου είχε μια πολύ καλή πορεία. Κάποιοι σκέφθηκαν ότι θα ήταν εύκολο να νικήσεις την Γιουβέντους, γιατί θα ήταν αποδυναμωμένη, αλλά είναι σπουδαίο επίτευγμα που την νικήσαμε δύο φορές. Οι παίκτες μου είχαν μια καλή φάση των ομίλων».

Πανζουρλισμός στα αποδυτήρια – Συνθήματα από παίκτες και Αταμάν!
Παναθηναϊκός AKTOR: Ο Γιαννακόπουλος ανακοίνωσε τον Ναν
Champions League: Η Μπορούσια Ντόρτμουντ… ξέρανε την Παρί και πάει τελικό!